Eukaliptus - rodzime drzewo Australii

Eukaliptus (Eucalyptus) – charakteryzuje się bardzo dużą ilością odmian. Ich ilość dochodzi do 600 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Pochodzą one głównie z Australii i Nowej Gwinei, ale doskonale zadomowiły się też na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Eukaliptusy kojarzą nam się przede wszystkim z uroczymi „misiami” koala, dla których liście tego drzewa są podstawowym pożywieniem. W wielu krajach eukaliptus ma duże znaczenie gospodarcze, dlatego też prowadzi się nawet jego plantacje. Liście drzewa eukaliptusowego są zbierane w razie potrzeby i są suszone lub destylowane w celu uzyskania oleju eukaliptusowego. Olejek eukaliptusowy rozpuszcza wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwia jej wykrztuszanie. Działa przy tym rozkurczająco i rozgrzewająco, wywołując miejscowe przekrwienie. Hamuje także wzrost wielu szczepów bakterii i chorobotwórczych grzybów. Dezynfekuje także drogi moczowe przy zapaleniu pęcherza i miedniczek nerkowych. Stosowany do nacierania klatki piersiowej przy infekcjach płucnych, zapaleniu oskrzeli i astmie, a także do masażu. Rozcieńczony olejek eukaliptusowy można stosować na skórę w przypadku grzybicy strzygącej. Na reumatyzm można zalać liście eukaliptusa spirytusem i odstawić na trzy miesiące. Po tym czasie płynem nacierać miejsca objęte reumatyzmem. Odwar z liści eukaliptusa służy jako lek ściągający w czerwonce, tyfusie, biegunkach i wymiotach. Natomiast aby odświeżyć powietrze w pokoju chorego i oczyścić z zarazków i wirusów, należy kilka kropli olejku eukaliptusowego wlać na gorącą wodę.

Potwierdzone naukowo i zbadane medycznie są liczne właściwości eukaliptusa. W szczególności zwraca się uwagę na jego zastosowanie do:

  • leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych,
  • zwalczania uporczywego kaszlu,
  • zapobiegawczo w katarze,
  • w stanach zapalnych oskrzeli i zatok.

Olejek eukaliptusowy stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran, wrzodów, czyraków, ropni i oparzeń. Kilka kropli olejku dodanych do oliwy daje znakomity środek do masażu i nacierania klatki piersiowej przy infekcjach, przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i astmie, a także jako środek leczniczy przy grzybicach oraz w celu odstraszenia pasożytów.

Olejek eukaliptusowy roztwór 20% otrzymuje się z liści eukaliptusa, który należy do najwyższych drzew na świecie. Aromaterapia z zastosowaniem olejku eukaliptusowego koi zmysły, uspokaja, rozluźnia i redukuje napięcie nerwowe. Ponadto, olejek eukaliptusowy wspomaga leczenie przeziębień i przyspiesza proces powrotu do zdrowia.

Olejek eukaliptusowy roztwór 20% ma działanie:   

  •  przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo,
  •  pomocnicze przy infekcjach górnych dróg oddechowych, katarze, kaszlu, zapaleniu zatok oraz bólach reumatycznych,
  •  orzeźwiające w trakcie przeziębienia lub gorączki siennej,
  •  łagodzę ukąszenia owadów, oparzenia, rany i pęcherze,
  •  wykrztuśne oraz odkażające powietrze.

Uwaga: przechowywać poza zasięgiem dzieci. Unikać kontaktu ze skórą lub oczami. Jeśli jesteś w ciąży lub karmiących piersią, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia przed użyciem. Nie do użytku wewnętrznego.

Naturalne olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i należy stosować ostrożnie.

 

 

 

Źródło: www.zdrowyportal.org

Źródło: www.produktybenedyktynskie.com

Sieci społecznościowe

Tagi