Finansowe poświęcenie w imię inwestowania odpowiedzialnego społecznie

Nie brakuje firm, które chętnie pomogą ci ulokować pieniądze zgodnie z twoimi zasadami, poprzez inwestycje odpowiedzialne społecznie. Ale powinieneś zachować ostrożność, bo podążanie za kryteriami SRI może się wiązać z finansową ofiarą – przestrzega Olivia S. Mitchell, profesor Wharton Business School.

1. Jakie są ograniczenia inwestowania odpowiedzialnego społecznie?

Na pewno będzie to ograniczenie inwestycyjnego menu. W zależności od tego, jak ścisłe będą twoje kryteria, może się skończyć na wykluczeniu wielu z najbardziej zyskownych i stabilnych firm. Zwroty mogą być również mniejsze ze względu na koszty dostosowania do SRI.

2. Jak trudno jest zdefiniować te inwestycje?

Jeszcze trudniejsze jest to, że rozsądni ludzie nie są zgodni, co znaczy „społeczna odpowiedzialność". Czy to chodzi o firmy, które unikają zanieczyszczeń, ograniczają wynagrodzenia dla menedżerów czy może starają się przysłużyć lokalnym społecznościom? Poza tym, tego rodzaju czynniki nie są łatwe do mierzenia w praktyce i mało jest jasnych wskazówek, jaką wagę przypisywać poszczególnym składnikom w ramach jakiegoś ogólnego rankingu czy indeksu. Zwłaszcza jeśli mamy konflikt wyników.

3. Co to oznacza w praktyce?

Ustalenie benchmarków i miar wyników dla firm zaangażowanych społecznie jest skomplikowane i kosztowne. Nawet grupy ratingowe znane są z tego, że się między sobą nie zgadzają.

4. Jak wypadają typowe wyniki na tle innych inwestycji? 

Moje badania wykazały, że w Japonii firmy dbające o SRI zarządzały bardziej konserwatywnie niż inne, porównywalne z nimi. To może zapowiadać niższe przyszłe zwroty z inwestycji, chociaż może również wpłynąć na zmniejszenie zmienności cen akcji. Ale ponieważ tak trudno jest w ogóle mieć jakieś zwroty w dzisiejszych czasach, upewnij się, że rozumiesz koszty związane z inwestowaniem społecznie odpowiedzialnym, zanim przystaniesz się na tę restrykcyjną, inwestycyjną dietę.

 

 

Na podst. The Financial Sacrifice of Socially Responsible Investing, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi