Francuski paradoks

Mieszkańcy południa Francji rzadziej chorują na serce, niż wynikałoby to z wysokiego spożycia tłuszczów.

Nazwano to zjawisko „Francuskim paradoksem” i zaczęto dokładniej badać jego przyczyny. Mniejszą śmiertelność próbowano tłumaczyć mniej stresującym trybem życia, odpoczynkiem w południe (sjestą), ale jedyną wyraźną różnicą dietetyczną był zwyczaj picia czerwonego wina do posiłków. Dane były przekonujące: w 21 krajach przebadano 7 milionów ludzi w wieku 35-64 lat, odnotowując przez 10 lat spożycie nasyconych tłuszczów, poziom cholesterolu, palenie papierosów, wskaźnik otyłości – które były dość podobne. Istotna różnica : we Francji i Włoszech spożycie wina, głównie czerwonego, to 60-70 l/osobę/rok (oraz 53-100 zgonów z powodu zawału na 100 000 osób/rok) natomiast w Anglii 5-12 l wina na osobę rocznie (oraz aż 280-332 zgonów; dane z Glasgow i Belfast’u.

Chemia wina

Jakie składniki winogron są korzystne dla zdrowia? Chemia wina jest dość złożona i nie znamy wszystkich związków nadających winom pożyteczne właściwości, ale niektóre warto wymienić. W czerwonym winie stwierdzono obecność: barwników z grupy antocyjanin, katechiny, epikatechiny, epigalokatechiny, dimerów procyjanidyn, glikozydów flawonoidowych kwasów hydroksycynamonowych oraz resweratrolu. Są to związki typu polifenoli o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Antocyjany nadają winom piękny czerwony kolor. Czy występują tylko w winogronach?

Otóż nie, podobne związku występują też w innych ciemnych owocach, włączając aronię, czarne jagody i czarne porzeczki.

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi