Gdy pacjenci skarżą się na ból głowy…

U 26% osób po 60-tce poziom tej witaminy jest niski lub niemal wystarczający dla zdrowia „podstawowego”, jednak to za mało, gdy pragniemy zdrowia „optymalnego”. Potrzebujemy B12 do budowy czerwonych krwinek i funkcjonowania komórek nerwowych.

Jeśli jej brakuje, łatwo o zmęczenie, duszności, problemy z pamięcią i lęki. Gdy brak się przedłuża, mogą się pojawić problemy neurologiczne i psychiczne, i wreszcie – anemia. To potrafi wyrządzić nieodwracalne szkody w układzie nerwowym i mózgu, a nawet doprowadzić do powiększenia mięśnia sercowego i jego niewydolności.

Ból głowy to jeden z pierwszych objawów niedoboru B12. Ma to wiele wspólnego z homocysteiną – aminokwasem, który zwiększa naszą podatność na ostre ataki migreny, silny ból głowy i choroby serca.

Badania australijskich naukowców wykazały, że zażywanie przez pół roku, codziennie, 400 mcg B12 obniża poziom homocysteiny o 30%, o połowę zmniejsza niepełnosprawność spowodowaną migrenami, a bóle głowy są rzadsze i mniej ostre.

Uważa się, że normalny poziom B12 to 200-350 pg/mL. Ale miałam pacjentów, którzy przy tym poziomie mieli objawy niedoboru. Zalecam ponad 450 pg/mL.

Źródłem B12 są tylko produkty zwierzęce: wątroba, czerwone mięso, małże i inne skorupiaki, baranina, jaja, nabiał, ryby.

Lecz nawet częste jedzenie mięsa może nie wystarczyć. Z wiekiem coraz gorzej wchłaniamy B12, a generalnie, absorpcję utrudniają zapalenia przewodu pokarmowego, niski poziom kwasów żołądkowych, picie dużych ilości alkoholu, celiakia czy choroba Crohna, niektóre leki.

Dlatego mogą być potrzebne suplementy. Powszechnie kupowaną cyjanokobalaminę odradzam – może zaszkodzić wątrobie. Lepsza jest hydroksykobalamina, ale musi zostać przekształcona w organizmie do czynnej postaci. Jeśli mamy niski poziom glutationu, mogą być z tym problemy.

Najlepsza jest metylokobalamina: ma aktywną postać i, jako jedyna, pokonuje barierę krew-mózg.

Można brać dużo B12 (co najmniej 100 mcg dziennie, choć wielu pacjentom zalecam aż 2000 mcg): organizm wydala jej nadmiar lub przechowuje go w wątrobie i wykorzystuje później.

 

Na podst. From time to time, women in my office complain about headaches, Al Sears, www.mypureradiance.com

Sieci społecznościowe

Tagi