Czy wiesz jak duży wpływ na Twoje zdrowie mają banany?

Banany zawierają 3 naturalne cukry: sacharozę, fruktozę i glukozę, a także błonnik. Ich zjedzenie daje natychmiastowy, trwały i znaczny zastrzyk energii. Dwa banany dostarczają jej tyle, że wystarczy na wytężony, 90-minutowy trening. Ale banan to nie tylko energia. Może też pomóc w przezwyciężeniu wielu chorób.

Depresja

Z badań wynika, że wiele osób cierpiących na depresję czuło się znacznie lepiej po zjedzeniu banana. To dlatego, że banany zawierają tryptofan - rodzaj białka, które organizm przekształca w serotoninę, poprawiającą nastrój i poziom odczuwanego szczęścia.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zapomnij o pigułkach, zjedz banana. Zawiera witaminę B6, która reguluje poziom glukozy we krwi i wpływa na nastrój.

Niedokrwistość

Wysoka zawartość żelaza w bananie stymuluje produkcję hemoglobiny we krwi i tym samym, pomaga w przypadku niedokrwistości.

Ciśnienie krwi

Banan jest niezwykle bogaty w potas, przy niskiej zawartości soli, co idealnie obniża ciśnienie krwi. Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) pozwolił dostawcom bananów oficjalnie informować o tym, że mogą one obniżyć ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego i udaru mózgu.

Potencjał mózgu

200 uczniów z Anglii lepiej zdało egzaminy dzięki jedzeniu bananów na śniadanie, obiad i podczas przerw. Badania wykazały, że potas zawarty w tych owocach ułatwia naukę i poprawia koncentrację.

Zaparcia

Bogate w błonnik banany przywracają normalne funkcjonowanie jelit, bez konieczności stosowania środków przeczyszczających.

Kac

Jednym z najszybciej działających lekarstw na kaca jest koktajl bananowy, słodzony miodem. Banan uspokaja żołądek, a z dodatkiem miodu podnosi obniżony poziom cukru we krwi. Mleko koi i nawadnia.

Zgaga

Banany w naturalny sposób zobojętniają kwasy.

Poranne mdłości

Podjadanie bananów między posiłkami pomaga utrzymać poziom cukru we krwi i zapobiega porannym mdłościom.

Ukąszenia komara

Spróbuj potrzeć ślad po ukąszeniu wewnętrzną stroną skórki od banana. Wiele osób uważa, że to niezwykle skuteczny sposób na zmniejszenie obrzęku i podrażnienia.

Nerwy

Banany są bogate w witaminy z grupy B, które wywierają zbawienny wpływ na układ nerwowy. Jesteś przeciążony pracą? Badania wykazały, że z powodu takiej presji jemy dużo czekolady i chipsów. To prowadzi do otyłości, a otyli są jeszcze mniej odporni na stres w pracy. Gdyby jedli banany i dzięki nim kontrolowali poziom cukru we krwi, nie spożywaliby szkodliwej żywności o wysokiej zawartości węglowodanów.

Wrzody

Dzięki delikatnej teksturze i gładkiej strukturze banany łagodzą zaburzenia jelitowe. To jedyne owoce, które można jeść na surowo bez bólu z powodu wrzodów żołądka. Banan neutralizuje w nim nadmiar kwasów i zmniejsza podrażnienia, gdyż osadza się na jego błonie śluzowej.

Regulowanie temperatury

W wielu kulturach banan to owoc „chłodzący”, zarówno w sensie obniżania temperatury ciała, jak i studzenia emocji, np. u kobiet w ciąży. W Tajlandii podaje się im banany przed porodem.

Banan jest naturalnym lekiem na wiele dolegliwości. Jeśli porównać go do jabłka, to ma cztery razy więcej białka, dwa razy więcej węglowodanów, trzy razy więcej fosforu, pięć razy więcej witaminy A i żelaza oraz dwa razy więcej innych witamin i minerałów. Jest również bogaty w potas. Może zatem czas zmienić znane przysłowie i mówić: „BANAN dziennie trzyma lekarza z dala” („A BANANA a day keeps the doctor away”).

 

Na podst. After reading this, you’ll never look at a banana in the same way again, Interesting Facts & Information

Sieci społecznościowe

Tagi