Głupie sposoby, w jakie mądrzy ludzie sabotują własny sukces

Czasem najmądrzejsi z nas robią rzeczy, które wydają się nie mieć żadnego sensu. Grupa użytkowników serwisu Quora spróbowała odpowiedzieć na pytanie, jakie głupstwa popełniają ludzie inteligentni. I tak, powstała też lista wskazówek, jak bystrzaki mogłyby mniej szkodzić własnej karierze. Oto kilka najczęściej spotykanych błędów.

Spędzają zbyt wiele czasu na myśleniu, a za mało na działaniu.

„Ponieważ myślenie przychodzi inteligentnym ludziom z taką łatwością, zrobienie czegoś staje się względnie trudniejsze. Analizy i snucie planów są świetne w umiarkowanych ilościach, ale mogą tworzyć niebezpieczną iluzję postępowania naprzód”uważa przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, Chris Yeh. Inteligentne osoby to często perfekcjoniści, którzy zamiast kończyć projekty, tracą czas na dopracowywaniu mało istotnych szczegółów.

Podążają za stadem.

Wielu inteligentnych absolwentów najlepszych uczelni ma tendencję do obierania tych samych paru ścieżek kariery, „żeby się wybić i dorobić”, np. w finansach czy konsultingu, zamiast kierować się swymi zainteresowaniami. Potwierdza to nowojorski przedsiębiorca Lee Semel, który dodaje: „Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że dorastając, spędzali tyle czasu na spełnianiu oczekiwań innych, poprzez zdobywanie szkolnych i pozaszkolnych wyróżnień, iż nigdy nie mieli okazji zorientować się, nad czym tak naprawdę lubią pracować, albo spróbować czegoś unikalnego”.

Łatwo osiadają na laurach.

Ludzie, którym inteligencja pomogła w zdobyciu pewnej pozycji, często stają się leniwi: „przestają rozwijać swe naturalne talenty i ostatecznie lądują niżej, niż ci początkowo mniej utalentowani, którzy, mając mniejsze możliwości, więcej czasu spędzili pracując nad sobą” – uważa Semel.

Nie doceniają umiejętności społecznych.

Czasami inteligentne osoby nie zdają sobie sprawy, że intelekt to tylko jedna ze składowych sukcesu, a w świecie zawodowym najbardziej liczą się osobiste relacje. Semel: „Nigdy nie próbują poprawić swych umiejętności społecznych, nauczyć się budować sieci kontaktów czy siebie promować i często z wyższością patrzą na tych, którzy się na tym polu wyróżniają”.

Mieć rację jest dla nich ważniejsze, niż wszystko inne.

Wielu inteligentnych ludzi prezentuje niebezpieczną mieszankę ego i logicznego myślenia, zachowując się tak, jakby nieomylność była czymś czarującym (a jest odstręczająca). Niedobrze, jeśli spierają się na tematy, na których do końca się nie znają, lecz jeszcze gorzej, kiedy starają się, sięgając po logiczne argumenty, wyperswadować komuś jego zakorzenione przekonania.

Utożsamiają wykształcenie z inteligencją.

Zdaniem socjolożki Liz Cullen, akademiccy pupile często starają się przekonywać innych, że oceny odzwierciedlają poziom intelektualny. Oczywiście, dyplom elitarnego uniwersytetu przeważnie jest nie lada osiągnięciem, lecz aż roi się od przykładów, kiedy gorzej wykształcone osoby były lepiej przygotowane do danej pracy, ze względu na swe życiowe doświadczenie.

Są zbyt niezależni.

Osoby obdarzone ponadprzeciętną inteligencją często nie potrafią stworzyć wokół siebie systemu wsparcia, który jest potrzebny do osiągnięcia sukcesu. Bez tego, „każdy może zacząć się staczać po równi pochyłej, gdy tylko napotka trudności, popełni dużą pomyłkę lub padnie ofiarą cudzej niekompetencji” – przestrzega użytkowniczka Quory, Andrea Martin. Jak rozwijać swój system wsparcia? „Starajcie się metodycznie umiejscowić siebie w gronie najdojrzalszych, najbardziej pomocnych i najbardziej kompetentnych ludzi, jakich potraficie zidentyfikować”.

 

Na podst. Stupid Ways Smart People Sabotage Their Success, Richard Feloni, Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi