Hirudoterapia, czyli pijawki na zdrowie

Hirudoterapia to cała dziedzina wiedzy, która zajmuje się leczeniem pijawkami, a zwolennicy tej metody nazywają te żyjątka małymi aptekami.

Pierwsze wzmianki o stosowaniu „upustu” krwi w leczeniu różnorakich dolegliwości pochodzą ze starożytności. Wielkim ich zwolennikiem był uważany za ojca medycyny Hipokrates. Podziwy triumf leczenie pijawkami przeżywało w czasach średniowiecza, gdy sławny medyk Paracelsus zalecał je na prawie wszystkie przypadłości. Wraz z rozwojem farmakologii przykładanie pijawek zaczęto uważać za metodę z pogranicza czarnej magii, ale dzisiaj - na fali zainteresowania medycyną naturalną, znów zaczyna być ona popularna.

Wkłuwając się w skórę pijawka wpuszcza wiele substancji o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, antydepresyjnym. Najbardziej znana jest hirudyna - naturalny antykoagulant, która rozrzedza krew. Nie każda pijawka może być stosowana w hirudoterapii. Spośród 650 żyjących na świecie gatunków pijawek, do leczenia wykorzystuje się tylko jeden z nich - pijawkę lekarską (Hirudo medicinalis).

Sieci społecznościowe

Tagi