Iluzja kontroli

Iluzja kontroli odnosi się do naszych usilnych prób zachowania wiary, że kontrolujemy sytuacje, których, tak naprawdę, nie kontrolujemy. Pewien poziom panowania nad tym, co się dzieje, wydaje się być ważny dla zdrowia psychicznego. Ale są chwile, że potrafimy skrajnie przesadzić, jak wtedy, gdy myślimy, że możemy przewidzieć coś na giełdzie.

Iluzja kontroli zwykle oznacza, że np. mylnie wiążemy sytuacje rządzone przez szczęśliwy przypadek z tymi, gdzie rolę odgrywają umiejętności. Świetny przykład, to giełda, gdzie ludzie często demonstrują swoje zdolności, a tak naprawdę, nie mają żadnej kontroli nad sytuacją.

Pewne badanie wykazało, że im bardziej inwestorzy popadają w iluzję kontroli, tym gorsze są ich wyniki. Inne badanie sugeruje, że złudzenia to kluczowy mechanizm podczas paniki finansowej. Rynki mają tendencję do przechodzenia przez stabilne fazy, w których inwestorom zdaje się, że mają kontrolę, i fazy niestabilne, kiedy staje się dla nich jasne, że żadnej kontroli nie mają. W rezultacie, uciekają w popłochu z giełdy, aż sytuacja znów się nie ustabilizuje. Ludzie kupują na górce, kiedy uważają, że mają kontrolę, i sprzedają w dołku, gdy czują, że nad niczym nie panują.

 

 

Na podst. Illusion of Control,The Psy-Fi Blog

Sieci społecznościowe

Tagi