Jadanie późnym wieczorem może być niebezpieczne

Szczególnie wiele osób, cierpiących na tzw. refluks, przybyło w ostatnich dziesięcioleciach. Choroba ta może prowadzić do raka krtani, spotykanego dziś pięć razy częściej, niż jeszcze w latach 70. Leki nie są w stanie kontrolować rozwoju refluksu. Tegoroczne badanie wykazało, że nie chronią przed nowotworem, a ich regularne stosowanie może nawet zwiększać prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Co odpowiada za rozwój choroby refluksowej? Zła dieta, szczególnie ta obfitująca w dużą ilość cukrów, tłuszczów i gotowych dań. Jest jednak jeszcze jeden, często niedoceniany i pomijany, czynnik – pora spożywania posiłków.

W ciągu ostatnich 20 lat zauważyłem, że moi pacjenci coraz później jedzą kolację. Posiłek po powrocie do domu, i tak niezbyt wczesny, ze względu na dłuższe godziny pracy, jest często dodatkowo opóźniany przez zakupy czy rozrywkę.

Przykładem może być restaurator, który przyszedł do mnie na wizytę z chorobą zatok, chrypką, zgagą i chronicznym kaszlem. Pracę w swej restauracji kończył zwykle o 23.00, a po powrocie do domu jadł jeszcze kolację i szedł spać. Jego kłopotów ze zdrowiem nie mogły rozwiązać żadne leki, ani nawet operacja. Problemem mojego pacjenta był bowiem styl życia. Zaleciłem mu, aby do kolacji zasiadał przed 19.00, a po pracy nie jadł już nic. Po sześciu tygodniach jego choroba refluksowa ustąpiła.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym środkiem zaradczym jest wcześniejsze spożywanie ostatniego posiłku w ciągu dnia. Amerykanie często jedzą na kolację dużo, do tego tłuste i mocno przetworzone produkty. Europejczycy również jedzą późno, ale choroba refluksowa występuje u nich rzadziej. Prawdopodobnie dlatego, że generalnie spożywają mniejsze porcje. Weźmy Francję, gdzie lody serwuje się jako pojedyncze i niewielkie gałki, podczas gdy w USA są to zwykle trzy ogromne kule.

U moich pacjentów późnym posiłkom często towarzyszy objadanie się. Wielu z nich rezygnuje ze śniadania i zadowala się skromnym lunchem. Po obfitej kolacji kładą się na kanapie, by pooglądać telewizję. Tymczasem, lepiej by było, gdyby zachowali wtedy pionową pozycję, gdyż grawitacja pomaga w utrzymaniu zawartości żołądka na miejscu. Refluks polega na wylewaniu się kwasów żołądkowych do przełyku, czemu leżenie tylko sprzyja.

Niejeden z moich pacjentów odkrył, że przesunięcie pory ostatniego posiłku na wcześniejsze godziny pomaga w łagodzeniu objawów alergii, astmy, zapalenia zatok czy cukrzycy.

Aby pozbyć się choroby refleksowej, należy jeść ostatni posiłek w ciągu dnia przed 20.00 lub przynajmniej na trzy godziny przed pójściem spać. Dla wielu ludzi będzie to duża zmiana w życiu. Wymagać będzie dobrego zaplanowania śniadań, lunchów itp., a także wybierania wyłącznie zdrowych produktów.

 

Na podst. The Dangers of Eating Late at Night, Jamie A. Koufman, The New York Times , zdjęcie: depositphotos

Sieci społecznościowe

Tagi