Jak ćwiczenia mogą chronić przed depresją

Od dawna wiadomo, że nawet łagodny, lecz nawracający, stres może spowodować, że rozwinie się depresja lub inne zaburzenia nastroju. Wiadomo też, że ćwiczenia fizyczne wydają się przed tym chronić. W jakiś sposób wzmacniają emocjonalnie zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Jednak to, jak dokładnie wpływają na obniżenie ryzyka depresji, pozostawało tajemnicą, którą właśnie udało się wyjaśnić badaczom z Instytutu Karolinska w Sztokholmie.

Już wcześniej wiele badań wykazało, że ćwiczenia aerobowe powodują, iż rośnie w mięśniach produkcja enzymu zwanego PGC-1alpha, a zwłaszcza jego podtypu PGC-1alpha1. Naukowcy z Karolinska podejrzewali, że to on doprowadza do wytworzenia się w organizmie warunków, w których mózg chroniony jest przed depresją.

Żeby to sprawdzić, musieli wyizolować PGC-1alpha1 spośród innych substancji pompowanych przez mięśnie w trakcie ćwiczeń i po nich. Wyhodowali więc myszy, których organizm nurzał się w tym enzymie od urodzenia, nawet gdy nie ćwiczyły (nie biegały). Następnie zwierzęta te wystawiano przez 5 tygodni na łagodny stres. Ich reakcja była bardzo słaba – schudły, ale nie było oznak depresji: nadal szukały np. cukru czy starały się wydostać z labiryntu z zimną wodą.

Wysoki poziom PGC-1alpha1 musiał być z tym silnie powiązany. Ale jak?

Naukowcy sprawdzili, jakie procesy najbardziej się nasilały za sprawą tego enzymu. Zwrócili uwagę na kinureninę, która gromadzi się we krwi zwierząt i ludzi w następstwie stresu. Potrafi ona przełamać barierę krew-mózg, powodując stany zapalne, które, jak się uważa, prowadzą do depresji.

U naszych myszy kinurenina, wytworzona wskutek stresu, była niemal z miejsca atakowana przez inną proteinę (w odpowiedzi na sygnał ze strony PGC-1alpha1) i rozkładana na substancje, które nie mogły już przekroczyć bariery krew-mózg.

Podobne obserwacje, dotyczące PGC-1alpha1 i kinureniny, poczyniono też na grupie ludzi, którzy przez 50-60 min. umiarkowanie pedałowali lub biegali.

 

Na podst. How Exercise May Protect Against Depression, Gretchen Reynolds, The New York Times

Sieci społecznościowe

Tagi