Jak kobiety spędzają czas, a jak mężczyźni

Chociaż tyle już przez ostanie dziesięciolecia zrobiono, by zapanowała równość kobiet i mężczyzn, przedstawiciele obu płci nadal spędzają czas w odmienny sposób.

Biuro Statystyk Rynku Pracy (BLS) w swym corocznym badaniu Amerykanów pyta ich, jak spędzają zwykle czas.

Okazuje się, że kobiety nadal więcej czasu poświęcają na różne zajęcia w domu – nieco ponad 2 godziny dziennie, podczas gdy mężczyźni – przeciętnie ok. 1 godziny i 15 minut. Bardziej też opiekują się członkami rodziny – przeciętnie przez 40 minut dziennie, a panowie – przez 20 minut.

Mężczyźni spędzają więcej czasu w pracy i na czynnościach powiązanych z pracą– różnica w stosunku do kobiet wynosi ok. 1 godziny i 15 minut dziennie. Przeznaczają też jakieś 50 minut dziennie więcej na relaks i wypoczynek.  

Te różnice stają się jeszcze bardziej wyraźne, jeśli przyjrzeć się, co robią w domu przedstawiciele i przedstawicielki każdej z płci. Kobiety średnio ponad godzinę dziennie poświęcają na zajmowanie się domem i jakieś 45 minut na przygotowywanie jedzenia i sprzątanie. Mężczyźni na każde z tych zajęć przeznaczają, odpowiednio, po ok. 17 minut.

Te dane nadal pobrzmiewają echem ról, przypisywanych obu płciom, rodem z lat 50.

 

Na podst. How Women Spend Their Time Vs. How Men Spend Their Time, Andy Kiersz,  Business Insider

Sieci społecznościowe

Tagi