Jak konwencjonalna medycyna przestaje być taka konwencjonalna

Uzdrawianie całościowe: rozwiązanie zagadki chronicznego bólu i depresji rzuca światło na niekonwencjonalne praktyki, wykuwające sobie drogę do medycyny głównego nurtu.

Gary Kaplan, praktykujący medycynę integracyjną, przeciera szlaki dla bardziej holistycznego podejścia wobec chronicznego bólu i często mu towarzyszących stanów depresyjnych. Jego zdaniem, lekarze zbyt często skupiają się na symptomach, nie starając się nawet dojść do źródeł problemu. Rzadko też słuchają historii swoich pacjentów, by zastanowić się nad złożonymi przyczynami chorób i ich przebiegiem.

Nawiązując do rodzącej się właśnie teorii, dotyczącej roli stanów zapalnych w organizmie, Kaplan tłumaczy, iż stany te wywołują niewielkie komórki w mózgu, zwane mikrogliami, w odpowiedzi na urazy i infekcje. Z czasem pojawia się efekt kumulacji, gdyż każdy uraz, choroba, kontakt z toksynami czy wstrząs emocjonalny wywołuje tę samą reakcję. Ostatecznie - prowadzi to do rozregulowania działania mikrogliów, które wydzielają substancje zapalne nawet wtedy, gdy szkodliwy bodziec ustąpił.

To może stać się przyczyną permanentnego bólu (w tym głowy), stanów lękowych czy zespołu stresu pourazowego. Lekarze zazwyczaj przepisują na te przypadłości środki farmakologiczne, co tylko pogarsza sprawę. Kaplan miał pacjentkę, która borykała się z chronicznym bólem rok po wypadku samochodowym, mimo przejścia udanych operacji. Zastosował terapię kręgarską (załagodzenie problemów z dyskiem), fizjoterapię (poprawa zdolności ruchowych) i zastrzyki z lekko podrażniających substancji, stymulujących zdrowienie stawów i wiązadeł. Terapia poznawcza pomogła pacjentce pozbyć się stresu pourazowego, a dieta wykluczająca nabiał i produkty z glutenem - uporać się z kłopotami z przewodem pokarmowym.

„Poprzez takie wielopłaszczyznowe podejście (…)przywracaliśmy obwody neuronalne do równowagi (…)dosłownie zmienialiśmy w jej mózgu obraz jej ciała”mówi Kaplan.

 

 

Na podst. How Mainstream Medicine Is Stepping Out of the Mainstream, Laura Landro, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi