Jak odwdzięczasz się swojej wątrobie?

Wątroba ma dla Twojego organizmu ogromne znaczenie – przetwarza, reguluje i oczyszcza. Pozwala również na syntezę białek z aminokwasów, cholesterolu i soli żółciowych. Wychwytuje i rozkłada toksyczne substancje, na których działanie narażony jest organizm w czasie jedzenia, picia i oddychania.

Dlatego też utrzymuj ją w dobrej kondycji, a kiedy zajdzie taka potrzeba, wspomagaj jej funkcjonowanie znaną od wieków afrykańską rośliną Desmodium adscendens.

Wątroba przetwarza, reguluje i oczyszcza

Stanowi nie tylko najcięższy narząd w ciele człowieka, ale i jeden z najbardziej złożonych. Waży około 1,5 kilograma i składa się z 300 trylionów wyspecjalizowanych komórek, które biorą udział w podtrzymywaniu ponad 500 podstawowych funkcji organizmu.

Wraz z pęcherzykiem żółciowym pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmów i wchłanianiu substancji odżywczych.

Dzięki wątrobie wchłaniane są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K, jak również mikroelementy takie jak żelazo i miedź, które potrafi magazynować w niewielkich ilościach. Narząd ten produkuje też enzymy umożliwiające przebieg niezliczonych reakcji chemicznych niezbędnych do podtrzymywania życia…

Kolejną ważną rolą wątroby jest wspomaganie najbardziej złożonych procesów metabolicznych zachodzących w ciele człowieka. W niej magazynowana jest glukoza w postaci glikogenu, która później w miarę potrzeby zostaje uwalniana do krwi. Co więcej, to właśnie wątroba przekształca tłuszcze w energię.

Jej działanie obejmuje również hormony. Wątroba bierze udział w przemianie chemicznej hormonów tarczycy oraz wydziela hormon IGF-1, który wspomaga wzrost komórek.

Angiotensynogen to substancja również wydzielana przez wątrobę. Z niego powstaje angiotensyna. Jej zadaniem jest regulowanie poziomu sodu i potasu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. W momencie, kiedy hormony przestają być potrzebne, wątroba przestaje je wydzielać.

Mówiąc krótko, wątroba jest niezbędna do pozbycia się z organizmu substancji trujących i toksycznych.

Niezależnie od tego, czy substancje te są połykane, wstrzykiwane czy wdychane, wątroba działa jak swoista jednostka uzdatniania odpadów, które dostają się do organizmu (alkohol, zanieczyszczenia, tzw. dopalacze, metale ciężkie, leki itp.). Stara się eliminować wszelkie substancje chemiczne poprzez działanie licznych enzymów. Proces ten przez toksykologów nazywany jest metabolizmem ksenobiotyków.

Obecnie wątroba codziennie staje przed nie lada wyzwaniami.

Za wszelką cenę chroń swoją wątrobę

Wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niezwykłość polega na tym, że jako jedyny narząd w ludzkim ciele potrafi się regenerować.

Oznacza to, że jeśli część wątroby zostanie usunięta lub przypadkowo uszkodzona na przykład poprzez trującą substancję, ten fragment narządu odrośnie na nowo.

Ta niezwykła reakcja jest możliwa dzięki specjalnym komórkom, które działają jak komórki macierzyste. Wystarczy, żeby 25% wątroby było w dobrym stanie, aby jej pozostała część mogła się w pełni odnowić.

Prawdopodobnie już starożytni Grecy byli świadomi tej właściwości. Mitologiczny Prometeusz za to, że darował ludziom ogień, został przez bogów okrutnie ukarany. Przykuli go do skały, do której każdego dnia przylatywał sęp i wyjadał jego wątrobę. Jednak w ciągu nocy wątroba odrastała, co oznaczało, że następnego dnia tortury rozpoczynały się od nowa.

W naturze wszystko ma swoje przeznaczenie. Wątroba ma zdolność regeneracji również nie bez przyczyny. Narząd ten w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu, jako że jest narażony na:

 • działanie toksycznych substancji (takich jak na przykład alkohol),

 • wirusy (zapalenie wątroby typu C i B),

 • nieprawidłowości genetyczne,

 • zaburzenia metabolizmu,

 • nowotwory…

Wątroba ma niezliczonych wrogów…

Choroby wątroby mogą objawiać się:

 • zmęczeniem,

 • problemami z nerkami,

 • problemami z popędem seksualnym,

 • żółtaczką,

 • zwiększeniem rozmiaru brzucha,

 • obrzękami itp.

Z uwagi na tak kluczową rolę wątroby dbaj o jej dobrą kondycję poprzez zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia.

W naturopatii (czyli w leczeniu domowym) terapeuci zalecają regularne przyjmowanie środków wspomagających regenerację wątroby.

Coraz więcej naukowców podkreśla znaczenie wspomagania wątroby zawsze wtedy, kiedy jest ona szczególnie nadwyrężona, czyli

 • przy przyjmowaniu dużych ilości leków (zwłaszcza środków przeciwzapalnych i paracetamolu),

 • w przypadku wystąpienia zapalenia wątroby lub

 • gdy wyniki badań krwi wskazują na jej nieprawidłowe działanie.

Ziołolecznictwo oferuje wiele rozwiązań (mniszek lekarski, czarna rzepa, dzikie karczochy, ostropest), jednak tylko jedna roślina może w pełni poszczycić się w mianem „rośliny dla wątroby”. Jest nią desmodium (Desmodium adscendens)  (popularne we Francji, w Polsce - trudno dostępne).

Desmodium: roślina dla wątroby

Desmodium adscendens rośnie głównie w regionie równikowej Afryki, w miejscach wilgotnych lub przy korzeniach olejowców gwinejskich. Jej liście składają się z trzech mniejszych owalnych elementów o jasnozielonej barwie.

Roślinę tę wykorzystuje się od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej niektórych części kontynentu afrykańskiego (przede wszystkim w Senegalu, w Kongo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej).

Francuscy naukowcy jako pierwsi dowiedli jej skuteczności

Na początku lat 60. XX w. dr Pierre Tubéry i jego małżonka dr Anne-Marie Tubéry-Crauzes pracowali w przychodni założonej w Kamerunie przez Instytut Małych Braci Jezusa (Charlesa de Foucaulda). Wyjeżdżali ze swojego kraju, aby nieść ludziom zamieszkałym w górach dobrodziejstwa nowoczesnej medycyny, a powrócili z ogromnym odkryciem.

Podczas badań pacjentów, zgromadzili wiele informacji na temat skutecznych metod leczenia ciężkich przypadków zapalenia wątroby. Z pomocą kameruńskiej pielęgniarki udało im się zidentyfikować roślinę stosowaną przez lokalnych znachorów – Desmodium adscendens.

Po powrocie na Uniwersytet w Tuluzie rozpoczęli badania nad tą rośliną. Analiza czynników aktywnych wykazała obecność alkaloidów, saponin, antocyjanów i flawonoidów.

Liczne próby kliniczne przeprowadzone we Francji, Anglii, Kanadzie i krajach Afryki równikowej potwierdziły zbawienny wpływ Desmodium adscendens podczas leczenia problemów z wątrobą, jak również przy  jej wspomaganiu podczas długoterminowego leczenia farmakologicznego (na przykład chemioterapii) i alergiach. Badania wykazały zdolność tej rośliny do normowania poziomu enzymów, które wątroba może produkować w nadmiarze; do rozluźniania mięśni gładkich; do rozszerzania oskrzeli oraz do działania antyhistaminowego.

Szybko stało się jasne, że roślina stanowi naturalny środek o najwyższej skuteczności pomagający neutralizować zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia zarówno natury wirusowej, jak i chemicznej (powstałe w wyniku zatrucia alkoholowego lub zatrucia lekami).

Co więcej, w praktyce okazało się, że chroniąc komórki wątroby i pomagając w ich regeneracji, Desmodium adscendens utrzymuje system immunologiczny w dobrej kondycji. Właśnie dlatego często stosuje się ją w czasie zmiany pór roku, aby przygotować organizm na ciężkie warunki zimowe czy okresy upałów w lecie.

Jak stosować desmodium?

Przy leczeniu problemów wątrobowych zaleca się:

 • codzienne przyjmowanie wywaru z 6 do 10 g liści desmodium zaparzonych w litrze gotującej się wody.

Leczenie powinno trwać przez 2–4 tygodnie w przypadkach ostrych powikłań i 6–8 tygodni w przypadkach chorób przewlekłych.

Wywar można stosować do zapobiegania potencjalnym zaburzeniom funkcjonowania wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania środków farmakologicznych. W tym wypadku do sporządzenia naparu należy:

 • użyć 6–7 g rośliny i pić go przez 2 dni przed leczeniem lub 5 po zakończeniu leczenia.

Przy zaburzeniach natury alergicznej, na przykład związanych z astmą, zalecane dawkowanie to:

 • wywar z 5 g rośliny dziennie.

W celu oczyszczenia i odnowy wątroby należy:

 • przyjmować dawkę 5–15 g rośliny dziennie przez okres 1–3 miesięcy.

Natomiast jeśli wolisz prostsze rozwiązanie niż przyrządzanie naparów, możesz również sięgnąć po kapsułki.

Komplementarne kapsułki na wątrobę oparte na ziołach, minerałach i witaminach można nabyć: http://produktybenedyktynskie.com/p1633,herbal-benedictus-hepatoprotector

 

Źródła:

Travaux d’ADDY, M.E., et Al. De 1984 à 1995: "Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis."Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).

Dose-response Effects of Desmodium adscendens Aqueous Extract on Histamine Response." Content and Anaphylactic Reactions in the Guinea Pig." J Ethnopharmacol 18 1: 13-20 (1986).

"Effect of Desmodium adscendens Fractions on Antigen- and Arachidonic Acid-induced Contractions of Guinea Pig Airways." Can J Physiol Pharmacol 66 6: 820-825 (1987).

Travaux de Boye, G & Ampopo, O, 1990. "Plants and Traditional Medicine in Ghana" Economic and Medicinal Plant Research Vol 4, pp 33-34 Academic Press Ltd., Devon, England.

Produktybenedyktynskie.com

 

 

Źródło: François Mercier, Poczta Zdrowia

Zdjęcie: © Depositphotos.com/CLIPAREA

Sieci społecznościowe

Tagi