Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Choroba lokomocyjna - pomocne zioła

Dolegliwości tego rodzaju spowodowane są sprzecznymi sygnałami wysyłanymi do mózgu przez narządy zmysłu - oczy i błędnik. Wzrok nie odbiera w tym samym stopniu wrażenia ruchu, co narząd równowagi zlokalizowany w uchu wewnętrznym, który rejestruje ruch pojazdu - statku, samochodu lub samolotu. Ośrodkowy układ nerwowy reaguje na to pobudzeniem ośrodka wymiotnego znajdującego się w mózgu.

Wystąpieniu przykrych dolegliwości podczas jazdy samochodem sprzyja szybka, niespokojna jazda pełna zakrętów i gwałtownych hamowań. Chorobę morską wywołują regularne kołysanie i falowy ruch wody. Choroba samolotowa wywoływana jest przez kołysanie pokładu, pochylenia maszyny, jej wznoszenie się i opadanie oraz gwałtowne przyspieszenia.

Niezależnie od środka transportu objawy tej choroby są podobne. Chorzy najczęściej skarżą się na uporczywe mdłości, pocenie się, bladość twarzy, ciężki oddech, senność, słabą koncentrację, częste przełykanie śliny, zawroty głowy, ból głowy oraz wymioty.

Olejek rozmarynowy

Jest dostępny w aptece albo w sklepach zielarskich. Podczas dolegliwości w czasie podróży morskiej możemy mieć kłopoty z niskim ciśnieniem – wtedy pomoże masaż czoła i skroni olejkiem rozmarynowym: 6 kropel eterycznego olejku rozpuszczamy w łyżce oliwy z oliwek. Okrężnymi ruchami masujemy czoło i skronie. Rozmaryn poprawia krążenie krwi. Ból głowy, nudności spowodowane kołysaniem statku powinny minąć.

Mięta pieprzowa

Mięta skutecznie usuwa nudności i zapobiega wymiotom. Reguluje pracę układu pokarmowego i nie dopuszcza do kłopotów żołądkowych podczas jazdy. Działa przeciwbólowo, pomaga uporać się z bólami brzucha i głowy nękającymi większość ludzi cierpiących na chorobę lokomocyjną. Likwiduje uczucie napięcia nerwowego, uspokaja i relaksuje. Doskonałą pomocą w chorobie lokomocyjnej jest podawanie herbaty miętowej lub innych napojów o smaku miętowym. Nieprzyjemne objawy tego schorzenia łagodzą także cukierki miętowe. Masaż z rozcieńczonym olejkiem eterycznym pomoże pozbyć się bólu głowy i senności. Napar z liści mięty (3 łyżki liści zalane 2 szklankami wrzącej wody) złagodzi dolegliwości układu pokarmowego, nudności oraz bóle.

Imbir

Jest to podstawowy i najskuteczniejszy lek ziołowy przeciwko tej dolegliwości. Imbir działa przeciwwymiotnie i niweluje uczucie pełności żołądka, zwłaszcza po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Podawany jest w przypadku nudności i wymiotów, niestrawności, osłabienia, zawrotów głowy. Działa pobudzająco i regenerująco. Najczęściej pije się go w postaci herbaty z korzenia, podawany jest także w kapsułkach, które przyjmuje się dzień przed podróżą i w miarę potrzeby również podczas jazdy. Pomagają także cukierki o smaku imbirowym oraz imbir kandyzowany.

Ostropest plamisty

Napary z liści, nasion oraz korzeni ostropestu działają ochronnie, wzmacniająco i regenerująco na organizm. Likwidują wszelkie zaburzenia pracy układu pokarmowego, bóle brzucha, nudności i wymioty. Są skutecznym środkiem na ból głowy, zawroty głowy i otępiałość. Oprócz nich warto przygotować odwar z owoców ostropestu, na który składa się łyżeczka rozgniecionych owoców zalanych szklanką wrzącej wody. Całość należy gotować około 7 minut, potem odstawić na 15 minut i odcedzić.

Melisa lekarska

Przetwory z melisy stosowane są jako lek na nudności i wymioty. Ponadto pomagają zwalczyć ból głowy, senność i zmęczenie. Uspokajająco i odświeżająco działa napar z liści melisy (4 łyżki liści ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody i odstawić na 5 minut), który należy pić po kolacji na dwie godziny przed snem. Poprawi trawienie i zapobiegnie nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego następnego dnia.

Kwiat rumianku

Napar z kwiatów rumianku również działa dobrze przy skłonnościach do nudności i wymiotów. Bierzemy 1-2 łyżki kwiatów rumianku, zalewamy wrzątkiem (ćwierć litra), odstawiamy do naciągnięcia 15 minut. Napar bardzo dobrze działa na -podrażniony żołądek.

Kilka ważnych rad

  • Przed podróżą nie jemy tłustych ciężkostrawnych potraw!

  • W czasie rejsu statkiem przy skłonności do choroby morskiej dobrze jest w miarę możliwości spacerować po pokładzie. Świeże powietrze pomaga przetrwać. W razie kołysania dobrze jest patrzeć w jeden punkt na horyzoncie.

  • Osoby z chorobą lokomocyjną w podróżach samolotem mają zazwyczaj problemy przy starcie i przy lądowaniu. Najlepiej wybrać miejsce na wysokości skrzydeł, bo tam ruchy samolotu są najmniej odczuwalne. Przed podróżą lotniczą należy zjeść lekki posiłek, zrezygnować z kawy, tłustych potraw, czarnej herbaty. Na kilka dni przed podróżami dobrze jest zażywać dodatkowo witaminę B1, która wzmacnia nerwy. Należy też dobrze się wyspać. Natomiast jadąc autobusem dobrze jest ulokować się w części środkowej.

  • Na chorobę lokomocyjną (kinetozę) cierpią przeważnie dzieci, ponieważ ich system nerwowy kształtuje się do 5. roku życia (błędnik jest jeszcze bardziej wrażliwy na bodźce). Reagują indywidualnie na ruchy pojazdu, szybkość, zapach benzyny. Dziecko powinno podróżować w foteliku z miękką wkładką amortyzującą wstrząsy. Oparcie musi mieć możliwość odchylania do tyłu, aby dziecko mogło podróżować w pozycji półleżącej, która zmniejsza ryzyko nudności. W trakcie jazdy lub lotu nie powinno pić napojów gazowanych, jeść słodyczy. Zalecany jest lekki posiłek.

  • W czasie podróży robimy dłuższe przerwy, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Przypominam, że jeżeli mamy skłonności do choroby lokomocyjnej, powinniśmy siedzieć w miejscu jak najmniej narażonym na wstrząsy – środek autobusu, w pociągu – blisko lokomotywy, w samolocie – w okolicy skrzydeł.

  • Choroba lokomocyjna pojawi się szybciej, gdy krajobraz przelatuje nam przed oczami, dlatego do podróżowania najlepsza jest pora, kiedy mamy zwyczaj spać.

  • Jeżeli dziecko ma nudności, można podać mu do wąchania chusteczkę nasączoną kilkoma kroplami olejku z mięty, melisy albo bazylii. Często skuteczne są cukierki z imbirem do ssania. Aviomarin można dziecku podawać dopiero po 5. roku życia. W razie wymiotów trzeba uzupełniać płyny.

  •  Obecnie są dostępne różnorodne środki pomocne w chorobie lokomocyjnej – w formie tabletek, gumy do żucia, plastrów itp. Trzeba zapytać lekarza albo zasięgnąć porady farmaceuty. Na pewno imbir jest jednym z bardziej skutecznych i bezpiecznych (działanie przeciwwymiotne testowano m.in. na kadetach marynarki wojennej podczas sztormu). Dla dzieci jest on również bezpieczny. Preparaty zawierające sproszkowany imbir lub wyciąg przyjmujemy około pół godziny przed planowaną podróżą. Imbir nie wywołuje uczucia senności oraz nie zakłóca zdolności kierowania pojazdami (w odróżnieniu od innych środków np. Aviomarinu). Avioplant, Avioplant junior – kapsułki to bezpieczne środki dla dzieci. Podróż z imbirem dla cierpiących na kinetezę może okazać się całkiem przyjemna.

 

 

Na podst.: www.naturalnie.pro,  www.medycopedia.pl

Sieci społecznościowe

Tagi