Jak przygotowałem się finansowo na zmianę kariery w wieku średnim

 

Już na początku pracy jako księgowy zdałem sobie sprawę, że rachunkowość podatkowa zdecydowanie nie jest tym, czym chciałbym się zajmować przez resztę swojego życia. Zawsze interesowały mnie finanse osobiste. Dlatego, po odkryciu (i zdaniu) Egzaminu CFP podjąłem kroki, by zrealizować swój cel: stworzyć własną, niezależną firmę planowania finansowego i utrzymywać się wyłącznie z opłat. Przez trzy lata starannie przygotowywałem swoje przejście:

- odkładając gotówkę na fundusz awaryjny,

- oszczędzając na wydatki związane z uruchomieniem biznesu,

- pracując nad zdobyciem potrzebnych certyfikatów,

- korzystając z przydatnych szkoleń oferowanych przez mojego pracodawcę,

- nieustannie budując sieć kontaktów i znajdując sobie tymczasowe prace, aby utrata regularnej pensji była mniejszym szokiem,

- starając się, by moja żona, którą początkowo mój pomysł przestraszył, zaczęła mnie w nim wspierać,

- przygotowując plan finansowy uwzględniający (możliwe) zmniejszenie moich składek na konto emerytalne wraz z rozpoczęciem nowej kariery (przynajmniej w pierwszych latach), aby moje cele długoterminowe się nie zmieniły lub zostały skorygowane w sposób, który byłby dla nas satysfakcjonujący.

Oczywiście, ważne jest, by wiedzieć, co chce się robić. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu albo twój partner życiowy czy partnerka cię nie popiera, prawdopodobnie nie jest to dobry moment na taką voltę. Zakładam, że wiesz, co chcesz robić. Jeśli nie, skorzystaj z pomocy trenera kariery.

Możliwe też, że tym, czego potrzebujesz, jest np. zwalczenie kryzysu wieku średniego poprzez zmianę rodzaju pracy wykonywanej w firmie. W ludziach zachodzi przemiana, gdy przekraczają swój próg bólu. Moim był sezon podatkowy nr 7, gdy stwierdziłem, że nie ma mowy o sezonie nr 8.

 

Na podst. How I Prepared Financially for a Mid-Life Career Change, George Papadopoulos, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi