Jak schudnąć? Oto jest pytanie! Kilka prostych rad prof. Iwona Wawer

Sposoby na zmniejszenie wagi: sport, dieta, skalpel…

Liczba osób otyłych na świecie rośnie i nie jest to tylko problem estetyczny. Otyłość i związane z nią choroby stają się bowiem poważnym problemem społecznym. Sposoby na redukcję wagi to:

  • Sport, dużo ruchu (konieczność, ale przyjemna)
  • Restrykcyjnie przestrzegana dieta (polecana na początek prosta zasada: jedz mniej, ale częściej; wersja dla bardziej zdeterminowanych: jedz połowę)
  • Środki roślinne – zielona herbata, błonnik
  • Leki: np. Orlistat – inhibitor lipaz. Leki muszą być stosowane pod kontrolą lekarza i mają efekty uboczne. Z tego powodu sibutramina została wycofana z rynku krajów UE w 2010 r.
  • Interwencja chirurgiczna (ostateczność).

 

Znajoma dietetyczka radzi, aby odchudzanie zacząć od wyniesienia telewizora do piwnicy, a zamiast oglądać „taniec z gwiazdami” siedząc na kanapie, po prostu włączyć muzykę i potańczyć.

Pozbyć się lodów z zamrażalki, a na to miejsce włożyć mrożonki warzywne. Ignorować ciastka z kremem (niestety, „nie” dla papieskiej kremówki!), polubić herbatniki z błonnikiem lub płatkami owsianymi.

Decyzja o odchudzaniu to projekt na kilka miesięcy, a nie akcja na kilka dni.

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.173.

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi