
Jak się dowiedzieć, czy twoim jelitom daleko do stanu równowagi
-
Nasze zawierające mało błonnika i dużo cukru, przetworzone, ubogie w składniki odżywcze, wysoko kaloryczne jedzenie. Taka dieta sprawia, że w jelitach aż roi się od wszelkiego rodzaju złych bakterii i rosną w nich drożdże, które niszczą ich delikatny ekosystem.
-
Przyjmowanie w nadmiarze leków, które uszkadzają jelita i blokują normalne funkcje trawienia. Chodzi o takie medykamenty, jak blokery kwasu (Prilosec, Nexium itp.), leki przeciwzapalne (aspiryna, Advil, Aleve), antybiotyki, steroidy i hormony.
-
Niewykryta nietolerancja glutenu, celiakia lub lekkie alergie pokarmowe na nabiał, jaja czy kukurydzę.
-
Chroniczne lekkie infekcje czy zakłócenie równowagi jelitowej wskutek zbytniego wzrostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim, nadmiaru drożdży, pasożytów bądź poważniejszych infekcji przewodu pokarmowego.
-
Toksyny, jak rtęć czy trujące pleśnie, które uszkadzają jelita.
-
Brak funkcjonowania enzymów trawiennych, wskutek działania leków blokujących kwasy lub niedoboru cynku.
-
Stres, który może zmienić system nerwowy jelit, doprowadzić do nieszczelnego jelita i przekształcić typową dla przewodu pokarmowego florę bakteryjną.
To, co się wtedy dzieje, jest oczywiste: chorujesz.
Lecz tym, co tu koniecznie należy zrozumieć, jest to, iż wiele chorób, które wydają się kompletnie niepowiązane z jelitami (jak egzema, łuszczyca czy zapalenie stawów), tak naprawdę, WYWOŁUJĄ właśnie problemy z przewodem pokarmowym,
Jeśli zatroszczysz się o swoje jelita, możesz poprawić swój stan zdrowia.