Jak sprawić, by współmałżonek trzymał się budżetu

Jeśli sądzisz, że największy wpływ na twą przyszłą sytuację finansową ma twój szef lub doradca finansowy, jesteś w błędzie. Najprawdopodobniej, najważniejszy jest tu twój współmałżonek i to, jak korzysta z kart kredytowych.

Jednak w wielu związkach nie porusza się tematu pieniędzy. Według najnowszej ankiety Capital One, 40% amerykańskich par nie rozmawiało jeszcze o swym tegorocznym budżecie wakacyjnym, a niemal 3/5 zapytanych nie ma pewności, czy druga strona będzie się trzymać planu finansowego na wakacje. Nawet bardziej zaskakuje to, że pary wolą omawiać swoje krótkoterminowe plany związane z zakupami, niż długofalowe plany emerytalne.

Małżeństwo jest zarówno związkiem romantycznym, jak i finansowym. Dlatego analitycy z Capital One i rzeczniczka tej firmy, Vera Gibbons, przygotowali poniższe rady, które mogą pomóc obu stronom porozumieć się w kwestiach budżetowych:

  • Przełamcie lody.

„Pary gotowe są poruszyć niemal każdy temat, zanim w ogóle przejdą do pieniędzy” – mówi Gibbons. Tymczasem, pomimo towarzyszących temu emocji, trzeba się przełamać: „W końcu pieniądze mają znaczenie w każdym aspekcie naszego życia”. Znajdźcie czas i usiądźcie, by porozmawiać. Może się to okazać tak proste, jak luźna wymiana zdań przy kuchennym stole.

  • Ustalcie wspólne cele.

To ważne, by przedyskutować zarówno te najbliższe cele, jak i dalsze, a także aspiracje dotyczące nas samych i rodziny. „Pomaga to ustalić priorytety i cele związane ze wspólnym oszczędzaniem”mówi Gibbons. „Gdy się już dogadamy i wszystko spiszemy, dobrze jest powtarzać takie rozmowy w określonym odstępach czasu, np. co miesiąc lub co kwartał”. Przy takich okazjach możemy też poruszać inne kwestie finansowe, które przyszły nam do głowy.

  • Zaplanujcie budżet.

Może to nie jest zbyt romantyczne, ale wyjdzie wam na dobre. Pary powinny zastanowić się nad swoimi dochodami i wydatkami. Na co idzie zbyt wiele pieniędzy? Na rozrywkę? Jedzenie? Możecie to ustalić i uzgodnić, na czym należy bardziej oszczędzać. „Stwórzcie budżet, który oboje uważacie za możliwy do przestrzegania. Nie ulegajcie pokusie zrzucania winy na drugą osobę, gdy okaże się, iż wymaga on poprawek” – radzi Gibbons. „Ostatecznie, budżet nie jest czymś, co tworzymy, by o tym zapominać. Powinien być raczej wzorcem, na bazie którego podejmuje się większość decyzji finansowych”.

  • Zdecydujcie, jak go podzielić.

Wreszcie, ważna decyzja na temat tego, jak będziecie łączyć swoje pieniądze i rozdzielać je na różne rodzaje płatności. Jeśli postanowicie stworzyć oddzielne konta na prywatne wydatki i wspólny rachunek na wydatki związane z gospodarstwem domowym, Gibbons radzi, by każda ze stron na wspólne konto przeznaczała taki sam procent swych zarobków. Z drugiej strony, możecie uznać, że jeden wspólny rachunek to łatwiejsze rozwiązanie, szczególnie, jeśli macie dzieci lub spłacacie razem hipotekę. „Kluczem jest znalezienie systemu, który będzie działał w waszym wypadku. Oznacza to uwzględnienie odmiennego stylu wydawania pieniędzy. Być może bardziej będzie do was pasować podejście kombinowane lub całkowite oddzielenie kont”.

 

Na podst. How To Keep Your Spouse On Budget, Jenna Goudreau, Business Insider 

Sieci społecznościowe

Tagi