Jak zacząć robić postępy

Łatwo jest znaleźć powód, by nie oszczędzać. Zawsze jest coś, co nas od tego odciąga. Można to porównać z odchudzaniem.

Chris Pratt (znany np. z serialu „Strażnicy galaktyki”), któremu udało się zrzucić nadwagę i zyskać fantastyczną sylwetkę, przypomniał mi, jak ciężko jest zacząć coś robić, gdy już popadliśmy w rutynę:

„Kiedy daleko mi było do dobrej formy, pomysł używania pasków do wybielania zębów wydawał mi się straszny. Muszę to robić codziennie? (…) To, czego chcesz, gdy jesteś w złej formie, to rezultat natychmiastowy, jak wybielanie zębów laserem”.

Oszczędzanie na emeryturę, spłacanie kart kredytowych, tworzenie budżetu czy jakiekolwiek inne, podstawowe zadanie, związane z finansami osobistymi, jest trochę jak to wybielanie zębów. Gdy wydaje się, że aby odmienić swą sytuację, musisz zrobić miliony różnych rzeczy, stawianie małych kroczków wydaje się bezcelowe.

Jednak niesamowite jest to, że niewielkie sukcesy, dokładane jeden do drugiego, dają efekt kuli śniegowej, gdy tylko zaczynasz widzieć jakiś postęp po tym, jak zastosowałeś proste systemy.

„Kiedy jesteś w dobrej formie, wiesz, że to zasługa małych kroczków, stawianych każdego dnia. Chwile to nie są po prostu chwile. To może być tydzień albo miesiąc” - mówi Pratt o swoich zmianach.

Podobnie jest z postępami w rozwiązywaniu spraw finansowych. Zmianie ulega całe nasze nastawienie, tak że z chęcią staramy się, aby było jeszcze lepiej. Narastające codziennie modyfikacje zaczynają ewoluować w nową, długotrwałą postawę, co przynosi rezultaty.

W budowaniu wokół siebie solidnego „ekosystemu finansowego” nie ma dróg na skróty. Chodzi o zainstalowanie systemu, który pozwala metodycznie zwiększać z czasem swój majątek. Najprostszym pierwszym krokiem jest zautomatyzowanie tylu decyzji finansowych, ile się tylko da.

 

Na podst. Learning How to Make Progress from Chris Pratt, awealthofcommonsense.com

Sieci społecznościowe

Tagi