Jakich rad lekarze najczęściej udzielają, ale sami się do nich nie stosują

Często zachęcamy pacjentów, aby ćwiczyli i starali się zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, żeby redukowali stres za pomocą różnych technik, jak medytacja, lecz sami aż nazbyt często, z najrozmaitszych powodów, nie stosujemy się do tych wszystkich rad.

Zawód lekarza może dawać wiele satysfakcji, ale też potrafi być bardzo stresujący. Mamy bowiem do czynienia ze śmiercią pacjentów, jesteśmy przepracowani, zmagamy się z masą przepisów i papierkowej roboty, bywamy też omylni. Sondaż przeprowadzony w 2008 r. wśród chirurgów pokazał, że 40% z nich odczuwa wypalenie. Tu nie chodzi tylko o pilnowanie wagi i cholesterolu. To jest kwestia faktycznego zadbania o siebie, pod względem fizycznym, emocjonalnym, duchowym i społecznym.

Lekarze, jak wszyscy inni, powinni dążyć do takiego stylu życia, który zapewni im odpowiedni dobrostan. Można to osiągnąć, przyswajając sobie codzienne nawyki pomagające zachować sprawność, medytując, prowadząc dziennik, czytając wspaniałe książki, jedząc obiady z rodziną, angażując się w jakąś społeczność czy wspólnotę duchową. Podejście do dbałości o zdrowie zmienia się – tu już coraz mniej chodzi o leczenie chorób, a coraz bardziej o budowanie dobrej kondycji i samopoczucia. Lekarze powinni odgrywać w tym istotną rolę.

 

Na podst. What Is the Most Common Piece of Advice Doctors Give—But Don't Take?, Peter Pronovost, The Wall Street Journal

 

Sieci społecznościowe

Tagi