Jaśminowiec wycisza

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius L.) jest popularnym krzewem występującym w Polsce. Pochodzącym od krzewów z rodziny hortensjowatych. Jego rodzinnym, naturalnym krajem występowania jest Turcja, Wyspy Egejskie oraz Włochy i Austria.

Nie ma wielkich wymagań co do gleby, jest też bardzo wytrzymały jeśli chodzi o mrozy. Rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Jaśminowiec jest błędnie nazywany jaśminem! Jaśmin to pnącze z rodziny oliwkowatych.

Surowcem do sporządzania naparów jest kwiat jaśminowca. Zarówno świeży jak i suszony.

Dzięki składnikom zawartym w roślinie, posiada ona działanie hipotensyjne (obniża ciśnienie tętnicze), rozkurczowe, cytotoksycznie. Kwas oleanolowy obecny w jaśminowcu działa ochronnie na miąższ wątroby. Jaśminowiec posiada aktywność antybakteryjną, przeciwzapalną, przeciwzakrzepową. Wykazuje działanie uspokajające i spazmolityczne. W tradycyjnym ziołolecznictwie jaśminowiec stosowany jest w chorobach ginekologicznych. Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi wymiatają wolne rodniki i nadtlenki, stabilizują strukturę błon komórkowych.

 

Napar na wodzie lub mleku : 2 łyżki  kwiatów jaśminowca na szklankę mleka lub wody. Pić 2-3 szklanki naparu dziennie.

Napar z liści: 1 łyżka liści na szklankę wrzącej wody. Pić w ilości 2-3 szklanek dziennie. Naparem płukać również jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych. Stosować także do okładów i przemywania skóry trądzikowej, z wypryskami i stanami zapalnymi pochodzenia bakteryjnego.

 

 

Źródło: rozanski.li

Sieci społecznościowe

Tagi