Jednozdaniowe reguły finansowe - część druga

Amazon oferuje 56 956 książek o finansach osobistych. Łącznie, zawierają ponad 3 mld słów. Wydaje się to absurdalne, skoro 99% wiedzy z zakresu finansów osobistych można podsumować w sześciu słowach: dużo pracuj, mało wydawaj, zainwestuj nadwyżkę. A najważniejsze tematy, związane z tą dziedziną, da się ująć w jednym zdaniu, najwyżej dwóch.

Oto kolejne z nich:

31. Zrób dwie rzeczy, a będziesz lepszym inwestorem: wydłuż czas swego inwestowania i podchodź z większą pokorą do własnych pomysłów.

32. Tak jak lepiej ubierać się stosownie do wieku, tak samo lepiej dopasować wydatki do dochodów.

33. Warren Buffett świetnie wyjaśnia głupie podejmowanie ryzyka: „Aby zdobyć pieniądze, których nie mieli i nie potrzebowali, ryzykowali pieniędzmi, które mieli i których potrzebowali. Czysta głupota”.

34. Prawdopodobnie można nie być wielkim inwestorem, ale nie można być złym.

35. Jesteś dwa razy bardziej naiwny, niż myślisz.

36. Złe inwestycje nauczą cię więcej, niż dobre.

37. Sądź inwestorów wedle ich argumentów, a nie wyników ostatniej transakcji.

38. Można realistycznie ocenić, że stać cię na połowę domu, który wciska ci broker kredytów hipotecznych.

39. Naucz swoje dzieci zarządzania pieniędzmi, zanim zaczną je zarabiać.

40. Przyznawaj się do błędów.

41. Wyobraź sobie, ile rzeczy musiałbyś nazmyślać, gdybyś miał opowiadać różne historie non stop, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pamiętaj o tym, oglądając wiadomości w telewizji finansowej.

42. Zawsze więcej pieniędzy zarabia się na udzielaniu porad inwestycyjnych, niż na ich zasięganiu.

43. Zakładaj najgorsze, miej nadzieję na najlepsze, akceptuj rzeczywistość.

44. Oszczędzaj na emeryturę. Przyjmij, że ubezpieczenia społeczne i świadczenia od pracodawców nie istnieją (choć pewnie jakieś tam będą).

45. Renty dożywotnie: połączenie skomplikowanych finansów z taktyką sprzedaży używanych samochodów, które daje całkiem przewidywalny rezultat.

46. Korelacja między zaufaniem i żalem poniewczasie jest niezwykle wysoka.

47. W ostatnich 100 latach więcej było spadków rynku o co najmniej 10%, niż świąt Bożego Narodzenia. Każdy wie, że nadejdzie Boże Narodzenie. Myśl w ten sam sposób o zmienności.

48. Nie próbuj naśladować Kowalskich, zanim nie upewnisz się, że Kowalscy są szczęśliwsi od ciebie.

49. Przepowiednie, opinie i prognozy powinny być oceniane na podstawie tego, ile razy na tydzień pojawia się w telewizji prezentująca je osoba.

50. Nie korzystać z wkładu pracodawcy w twoją składkę emerytalną to jak odmówić przyjęcia podwyżki.

51. Nie pozwól, by Waszyngton mieszał w twoich decyzjach inwestycyjnych. Kongres to dysfunkcyjne  bagno rozczarowań od 1789 r. Akcje w całym tym okresie radziły sobie dobrze.

52. Cytując Larry’ego Summersa: „Złote zasady wystawiają twą cierpliwość na próbę: czasem trzeba dłużej, niż myślałeś, czekać, aż coś się spełni, a potem spełnia się szybciej, niż mogłeś to przewidzieć”.

53. Inny cytat z Summersa: „Idioci są wszędzie wokół. Rozejrzyj się”.

54. „Inwestuj w to, co znasz” jest niebezpiecznym uproszczeniem.

55. Nie graj na giełdzie przez jeden dzień, a pieniądze przekaż na cele charytatywne. Twój wynik finansowy będzie taki sam, ale skorzysta na tym społeczeństwo.

56. Najwięcej kosztuje cię życie ponad stan i kupowanie rzeczy, którymi chcesz zaimponować. Unikaj tych dwóch wydatków, a będziesz bogatszy od innych.

57. Pogoń za dochodem, by zwiększyć swoje zarobki, jest często jak wkładanie rąk do ognia, aby je ogrzać: dobre w teorii, katastrofalne w praktyce.

58. Twoje oddanie jakiejś partii politycznej lub filozofii ekonomicznej jest wprost proporcjonalne do twej skłonności do irracjonalnego myślenia o tym, jak polityka wpływa na inwestycje.

59. Doradcy finansowego potrzebuje większość, natomiast każdy potrzebuje powiernika lub innej osoby, z którą można porozmawiać, zanim wyskoczysz przez okno lub podejmiesz inną, równie głupią decyzję.

60. Istnieje silna, negatywna korelacja między trwonieniem pieniędzy i bogaceniem się.

61. Prawdopodobnie, inwestorzy byli lepiej poinformowani 20 lat temu, kiedy było o 90% mniej wiadomości finansowych.

 

Na podst. One-Sentence Financial Rules, Morgan Housel, The Motley Fool

Sieci społecznościowe

Tagi