Jedz, żyj długo i długo kochaj

Skłonić pacjenta do zmiany nawyków jest zwykle naprawdę trudno. Zapobieganie przyszłym incydentom sercowo-naczyniowym to korzyść mało konkretna, za to siedzenie na tyłku i wcinanie żeberek daje natychmiastowe zadowolenie. Jednak eksperci od zdrowia publicznego mają nadzieję, że do zdrowszego trybu życia zachęci pacjentów przeciwdziałanie zaburzeniom erekcji.

Kiedyś myśleliśmy, że zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn (w wieku 20-40 lat) mają podłoże psychologiczne. Dziś zaczynamy sobie uświadamiać, że prawdopodobnie jest to wczesny objaw choroby układu krążenia. Miażdżycy, która szkodzi zarówno sercu, jak i penisowi, można przeciwdziałać, zmieniając styl życia. Wiemy, że spożywanie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej. Jakiś czas temu przeprowadzono badanie, w którym grupę mężczyzn cierpiących na impotencję przestawiono na dietę śródziemnomorską. 37% z nich odzyskało sprawność seksualną. Stwierdzono, że na poprawę ich zdolności do erekcji wpłynęło, przede wszystkim, zwiększenie spożycia owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych i przewaga spożywanych tłuszczów roślinnych nad zwierzęcymi.

Podobne korzyści odkryto w przypadku kobiet. Identyczna dieta pozytywnie wpłynęła na ich sprawność seksualną, przeciwdziałała też ogólnoustrojowym stanom zapalnym. Przypuszcza się, że korzystny wpływ diety roślinnej na życie erotyczne wiąże się z jej właściwościami przeciwzapalnymi i antyoksydacyjnymi.

Sieci społecznościowe

Tagi