
Kocimiętka właściwa prof. Elżbieta Pisulewska
Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Występuje w Europie, Afryce i Ameryce Pn. w Polsce spotykana na niżu jako zdziczała. Roślina aromatyczna, szorstko owłosiona. Wykształca rozgałęzioną łodygę o wysokości do 120 cm, liście ogonkowe, sercowojajowate. Kwiaty o zabarwieniu białym lub bladoróżowym osadzone w kątach liści. Owocem jest rozłupka. Odmianą botaniczną kocimiętki właściwej jest odmiana cytrynowa (Nepeta cataria var. citriodora). Dawniej pszczelarze używali świeżego ziela kocimiętki cytrynowej do nacierania wnętrza nowych uli. Dzięki małym wymaganiom glebowym, dużej trwałości gatunku oraz wydajności miodowej około 800 kg/ha jest to idealna roślina do zagospodarowania suchych nieużytków.
Podobnie jak kocimiętka właściwa i jej odmiana cytrynowa, kocimiętka naga (Nepeta nuda) jest także zaliczana do cennych roślin miododajnych i ma podobną wydajność miodową.
Elżbieta Pisulewska, Tajemnice ziół zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji i Zdrowia, Kraków 2016, str. 140