Koenzym Q10 we wspomaganiu leczenia prof. Iwona Wawer

Obiecujące wydaje się włączenie CoQ10 do terapii nadciśnienia i zawału serca. Przy podawaniu i CoQ10 praktycznie nie obserwuje się efektów ubocznych, jego stosowanie jest bezpieczne. Chorzy z miażdżycą i chorobą niedokrwienną mają obniżone stężenie CoQ10, co jest silnym argumentem za włączeniem go w skład preparatów antyoksydacyjnych podawanych profilaktycznie (razem z witaminami A, C,E,).

Statyny, używane powszechnie do obniżania poziomu cholesterolu, powodują kardiomiopatie oraz spadek stężenia CoQ10 we krwi i mięśniach. Można to powiązać z faktem, że statyny obniżają poziom lipoprotein LDL, które są transporterem koenzymu, ale statyny hamują też jego syntezę. Poziom CoQ10 może podnieść suplementacja.

Jednak nie ma wystarczającej ilości badań, aby standardowo rekomendować pacjentom leczonym statynami równoczesne podawanie koenzymu Q10, choć wydaje się to logiczne.

Przez wiele lat uważano, że CoQ10 jest odpowiedzialny głównie za energetykę w komórkach. Pokazano, że wpływa też na ekspresję genów, procesy transportu i przekazywania informacji. Jest to jedyny antyoksydant rozpuszczalny w tłuszczach, który jest syntetyzowany w organizmie. CoQH2, ubichinol, hamuje utlenianie białek, DNA i lipidów LDL spowalniając rozwój miażdżycy. Suplementacja CoQ10 poprawia funkcje śródbłonka naczyń krwionośnych i zwiększa aktywność enzymu antyoksydacyjnego SOD (dysmutazy ponadtlenkowej).

W leczeniu chorób neurodegeneracyjnych stosowano duże dawki koenzymu (400 – 1200mg dziennie); dawki 1200mg przez 16 miesięcy spowalniały postęp choroby Parkinsona.

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.132

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi