Kurkuma - prof. Elżbieta Pisulewska

Kurkuma, ostryż długi (Curcuma longa) z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae), nazywana jest także szafranem hinduskim, bo podobnie jak on barwi tkaniny na kolor żółty. Gatunek ten wytwarza podziemne kłącza, długie lancetowate liście i żółte kwiaty podobne do lilii. Rośnie w klimacie ciepłym, na żyznej wilgotnej glebie. W sztuce kulinarnej wykorzystywane są oczyszczone, ugotowane i zmielone kłącza, które nadają potrawom ostry, lekko gorzkawy smak. Najlepiej jest kupować całe kłącza, przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu, oczyszczać i mleć w miarę potrzeby. Kurkuma wchodzi w skład curry. W kosmetyce stosowana jest głównie do barwienia szminek do ust,  podkładów pod makijaż i płukanek do włosów. Olejek kurkumowy bywa stosowany do wyrobu perfum o typie orientalnym. Popularna jest maseczka z kurkumy usuwająca plamy, zwłaszcza po przebytym trądziku.

 

Elżbieta Pisulewska, Tajemnice ziół zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji i Zdrowia, Kraków 2016, str. 159

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

Autor

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi