Lecznicze właściwości liści poziomki

Poziomkę zna każdy miłośnik leśnych spacerów. Pyszne owoce posiadają również cała gamę leczniczych właściwości. Mało kto wie jednak,ze liście poziomki również posiadają prozdrowotne składniki:

witaminę C i garbniki, które działają ściągająco także na skórę: zamykają pory i oczyszczają cerę tłustą i trądzikową;

oligomery – proantocyjanidyny działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo; w związku z tym mogą przyspieszyć proces gojenia się ran czy złagodzić ból gardła.

flawonoidy (kwercetyna, rutyna) mają właściwości moczopędne. W medycynie ludowej stosuje się je w schorzeniach nerek i pęcherza. Wspomagają one proces usuwania z organizmu nadmiaru jodu, sodu i chloru oraz szkodliwych produktów przemiany materii, rozpuszczalnych w wodzie;

glikozydy - powstałe w procesie fotosyntezy cukry proste znajdują się w soku komórkowym w liściach poziomki. Glikozydy zwiększają przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych.

Glikozydy rozpadają się pod wpływem światła, po czym przechodzą w związki bezbarwne, dlatego po zerwaniu liście poziomki należy jak najszybciej poddać suszeniu w przewiewnym, zacienionym miejscu.

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Produkty Benedyktyńskie

Herbata na Wysokie ciśnienie jest polecana zamiast innych napojów dla osób mających problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem. Owoc głogu ma działanie rozkurczające naczynia wieńcowe serca, a także działanie uspokajające. W postaci naparu stosuje się go m.in. przy nadciśnieniu, nerwicy, bezsenności, dolegliwościach wieku starczego oraz w leczeniu po zawale mięśnia sercowego.

Składniki: owoc głogu, owoc róży, ziele jemioły, ziele serdecznika, kwiat głogu, korzeń kozłka, liść poziomki.

Sposób parzenia: 1 łyżeczka ziół na 250 ml, zalać wodą o temperaturze 100 °C i pozostawić pod przykryciem na około 10-15 minut.

 

Źródło: https://produktybenedyktynskie.com/p1967,klasztorna-mieszanka-ziolowa-wysokie-cisnienie

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi