Ludzie wykształceni mogą wprowadzić ważne innowacje

To interesujące, że pesymizm stał się powszechnie przyjętą postawą – zewsząd słyszymy, że świat zmierza prosto do piekła, a sprawy przybierają coraz gorszy obrót. Na krótką metę pesymizm przynosi oczywiste korzyści. Na przykład mediom informacyjnym powodziłoby się dużo gorzej, gdyby przekazywały tylko dobre wiadomości. Wstrząsające złe wieści zwiększają sprzedaż gazet ( a także oglądalność programów telewizyjnych oraz liczbę kliknięć w internecie). Mimo to media nie muszą się martwić, że zabraknie im złych wiadomości – z pewnością będzie ich napływać jeszcze więcej, to tylko kwestia czasu.

Myślę jednak, że owa koncentracja na pesymistycznych wiadomościach jest bardzo myląca. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat najważniejsze aspekty ludzkiego życia istotnie się poprawiły. Ogólnie rzecz biorąc, żyjemy w najlepszych z czasów, a według wszelkich racjonalnych oszacowań sytuacja będzie się nadal poprawiać.

Być może mój optymizm wynika przede wszystkim z tego, że bardzo wierzę w zdolność ludzi wykształconych do wprowadzania ważnych innowacji. Obserwowane w Chinach, Indiach i wielu innych krajach świata dążenie do wykształcenia milionów młodych ludzi w dziedzinie nauk ścisłych i tajemniczych jest niż zwykle pozytywne. W Stanach Zjednoczonych w niektórych kręgach panuje moda na ubolewanie nad faktem, że w Chinach i w Indiach kształci się więcej inżynierów niż na uczelniach amerykańskich. I rzeczywiście, kraje rozwijające się mogą wykształcić więcej młodych inżynierów, niż wynosi liczebność całej populacji amerykańskiej. Ogólnie rzecz biorąc, ten fakt napawa mnie optymizmem. Oczywiście pociągnie on za sobą pewne niekorzystne następstwa, a notoryczni malkontenci z pewnością będą na nimi ubolewać, jednak historia pokazała ponad wszelka wątpliwość, że korzyści wynikające z osiągnięcia wysokiego poziomu edukacji wśród ludzi, którzy dotąd byli słabo wykształceni, wyraźnie przeważają nad skutkami negatywnymi.

 

Nathan Myhrvold

Źródło: Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot- Warszawa 2009

 

Sieci społecznościowe

Tagi