Magnez a choroby zapalne prof. Iwona Wawer

Wchłanianie magnezu ma korzystny wpływ w leczeniu chorób skóry. Niestety, zmianom na skórze często towarzyszą choroby reumatyczne oraz astma  i alergie. Reumatoidalne zapalenie stawów i astma to choroby zapalne o podobnych mechanizmach immunologicznych. Nie jest więc zaskoczeniem, że pacjenci z astmą po 4-tygodniowej kuracji nad Morzem Martwym byli w znacznie lepszej formie dzięki absorpcji magnezu przez skórę (kąpiele) i płuca (aerozol).

Magnez zmniejsza skutki wpływu zanieczyszczenia środowiska na organizm; przy suplementacji magnezu obserwowano zmniejszenie się poziomu kadmu, rtęci czy ołowiu w ustroju.

Magnez jest w wodzie pitnej i w produktach żywnościowych, nie powinno być problemów z pokryciem zapotrzebowania. Tymczasem takie niedobory są dość powszechne i powodują wzrost zachorowań na choroby serca i układu krążenia, obniżenie masy kostnej, problemy z nerkami, niedoczynność tarczycy i stres.

Ponieważ nie ma klasycznych symptomów niedoboru, fakt ten jest nierozpoznany nawet w grupach wysokiego ryzyka, jak diabetycy, alkoholicy, pacjenci biorący leki na nadciśnienie i sportowcy.

 

 

Suplementy diety dla Ciebie, prof. Iwona Wawer, Wyd. II rozszerzone, Wydawnictwo Wektor, str.95

 

Prof. dr hab. Iwona Wawer

Autor

Prof. dr hab. Iwona Wawer - chemik, profesor nauk farmaceutycznych, pracuje na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zajmuje się chemią fizyczną, a więc dyscypliną wykorzystującą metody fizyki w badaniach związków chemicznych.

Autorka lub współautorka ponad 150 publikacji naukowych, kilku książek oraz portalu www.naukadlazdrowia.pl. Od 2011 r. ekspert kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” 

W wolnym czasie żegluje na Mazurach. 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi