Mamy wrodzoną skłonność, by podążać za tłumem

Bycie częścią tłumu potrafi być radosne ale i przerażające. Te same mechanizmy robią z ludzi fanów i fanatyków.

Od wieków tworzono instytucje, które zapewniały ten niebezpieczny dreszczyk. Takie Coliseum, macierzysty stadion Oakland Raiders, to przecież współczesna podróbka olbrzymich, rzymskich amfiteatrów, gdzie 2000 lat temu tłumy wiwatowały na cześć ulubionych gladiatorów.

Badania sugerują, że wrażliwość na tłum jest wbudowana w nasz system postrzegania, przy czym działa to niezwykle szybko i automatycznie. W 2012 r. opublikowano wyniki eksperymentów, podczas których naukowcy z Princeton przyglądali się tłumom w centrach handlowych i na dworcach kolejowych.

W jednym z nich prowokatorzy, zmieszawszy się z tłumem, wpatrywali się przez minutę w jeden punkt na niebie. W kilka chwil zaczęły ich naśladować setki ludzi, w systematyczny, skoordynowany sposób. Prawdopodobieństwo, że to zrobią, rosło, gdy prowokatorów było kilkunastu, a nie kilku. Patrzących przybywało zatem kaskadowo, w miarę jak przyłączało się coraz więcej osób.

Z kolei dwaj naukowcy, z Uniwersytetu w Denver i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, pokazywali badanym przez ułamek sekundy 4 ludzkie twarze na ekranie komputera, przy czym każda z nich „patrzyła” w nieco innym kierunku. Potem poproszono, by uczestnicy eksperymentu określili, gdzie spogląda cała grupa. Badani mieli za mało czasu, by przyjrzeć się każdej z twarzy z osobna, a mimo to, bezbłędnie podali uśredniony kierunek.

W innym eksperymencie wykazano, że ludzie potrafią w podobnie błyskawiczny sposób ocenić, na ile tłum jest szczęśliwy czy smutny.

Mózgi zwierząt społecznych wykształciły mechanizmy pozwalające koordynować wspólne działania. To one stoją za kluczem żurawi czy ławicą ryb. A także za niebywale przyjacielską i nieco postapokaliptyczną atmosferą podczas meczów Oakland Raiders, jakkolwiek ciężko byłoby to przyznać ich kibicom.

 

Na podst. Humans Naturally Follow Crowd Behavior, Alison Gopnik, The Wall Street Journal

Sieci społecznościowe

Tagi