Mięta na problemy z trawieniem

Mięta jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych. Stosuje się ją przy zaburzeniach trawienia, braku apetytu. Skurczach żołądka, kolce jelitowej, wzdęciach, nudnościach, wymiotach, czkawce, chorobach wątroby i dróg żółciowych. Mentol działa silnie bakteriobójczo, lekko przeciwbólowo i obniża ciśnienie krwi. Miętę poleca się przy bezsenności, zaburzeniach nerwowych, migrenie, nerwobólach, zaburzeniach w miesiączkowaniu, nerwowych drgawkach, stanach gorączkowych, kaszlu i chrypce. Zewnętrznie, losuje się przy schorzeniach skóry i błon śluzowych, do płukania gardła, dziąseł, przy czyrakach, i nerwobólach.

Napar: 1 łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku, trzymać pod przykryciem przez 10 minut, po czym odcedzić. Pić 2—3 razy dziennie po 1 szklance płynu,

Kataplazm: łyżkę liści mięty i łyżkę ostrzyka zalać 1/2 szklanki wrzątku. Rozparzone ziele zawinąć w płótno i przykładać pod ceratką na chore miejsca.

Mięty używa się do aromatyzowania napojów chłodzących, do koktajli, past serowych, do sałatek, herbaty. Arabowie twierdzą, że podczas upałów herbata z miętą najlepiej gasi pragnienie. Liście mięty są znakomitą przyprawą do baraniny, cielęciny i wołowiny, farszy mięsnych i ryb. Do celów kuchennych można zbierać także dziko rosnące różne gatunki mięty. 
W starych książkach kucharskich zaleca się dodawać miętę do gotowania starych kartofli. Drobno posiekane świeże listki można stosować jak koper do ziemniaków gotowanych, frytek, szpinaku, sałatki z pomidorów.

Żródło: http://www.herbae.pl

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi