Mniszek lekarski prof. Elżbieta Pisulewska

Mniszek lekarski, mniszek pospolity (Taraxacum officinale), dmuchawiec to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje powszechnie w krajach klimatu umiarkowanego Europy, Azji i Ameryki Pn. W Polsce pospolity chwast występujący na trawnikach, łąkach, poboczach dróg, ugorach, ale także uprawiany na plantacjach produkcyjnych. Korzenie zawierają substancje gorzkie seskwiterpenowe (taraksacynę), glikozydy, triterpeny (tarakserol i taraksasterol), fitosterole. W soku mlecznym świeżego korzenia występują: politerpeny, żywice, związki gorzkie niedokładnie poznane. Liść mniszka oprócz związków triterpenowych zawiera flawonoidy, fenolokwasy, kwas kawowy, sole mineralne (związki potasu, magnezu, krzemu) oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Korzeń jest składnikiem preparatów ziołowych o działaniu:

- żółciopędnym (Cholagoga II, Fito-Mix 8, Hepatina),

- przeciwcukrzycowym (Diabetostan),

- przeczyszczającym (Normosan, Neonormosan, Derosan),

- stosowany jest w nieżytach dróg oddechowych (Pulmosan).

Wyciąg z korzeni wchodzi w skład preparatów: Gastrochol, Cholesol, Nieron, Cholagogum.

 

Elżbieta Pisulewska, Tajemnice ziół zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji i Zdrowia, Kraków 2016, str.   175-176

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

Autor

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi