Mózg lepszy dzięki słońcu

Nasz mózg składa się z aż 100 mld neuronów. Na zdrowie, witalność, i, co jest być może najważniejsze, na funkcjonowanie każdej z tych komórek bezpośrednio oddziałuje BDNF.

Na wczesnych etapach naszego życia reguluje nie tylko wzrost komórek mózgowych, ale też ich zdolność do tworzenia połączeń między sobą, co jest podstawą uzyskania większej wydajności mózgu. Lecz wzrost nowych neuronów, czyli neurogeneza, trwa przez całe nasze życie! W każdej jego sekundzie. I są one stale zajęte tworzeniem nowych połączeń z sąsiadami, co określa się jako neuroplastyczność.

BDNF intensyfikuje zarówno neurogenezę, jak i neuroplastyczność. Proteiny tej nie kupimy, co prawda, w aptece, żeby mieć zdrowszy mózg i bardziej elastyczny umysł, lecz jest i dobra wiadomość: sami możemy zwiększyć zdolność naszego organizmu do jej wytwarzania.

Mówi się o tym, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zwiększać ilość BDNF, podobnie jak ćwiczenia aerobowe, ale jest też nowe, ważne odkrycie.

Okazuje się, że bardzo skutecznym sposobem na pobudzenie produkcji tego hormonu jest światło słoneczne. Dr Marc Molendijk i jego koledzy z Uniwersytetu w Lejdzie zaobserwowali, że wraz z porami roku zmienia się stężenie BDNF w naszej krwi, przy czym rośnie ono w miesiącach bardziej słonecznych. Co więcej, jego niski poziom można silnie powiązać ze zdiagnozowaniem depresji.

Nie tylko dowiadujemy się o jeszcze jednej korzystnej modyfikacji naszego stylu życia, ale też znajdujemy dobre wyjaśnienie, dlaczego na depresję najczęściej zapadamy zimą albo mieszkając w miejscach, gdzie jest mało słońca.

 

Na podst. How Sunshine Builds a Better Brain, David Perlmutter

Sieci społecznościowe

Tagi