Na dobranoc

Już znani lekarze starożytności doceniali kozłka lekarskiego jako roślinę leczniczą: zarówno Dioskurides, jak i Pliniusz wychwalali jaz powodu jej długofalowego oddziaływania. W średniowieczu kozłek lekarski traktowany był niemal jak panaceum - stosowano go znacznie częściej niż dzisiaj. W przeróżnych źródłach wymieniany jest jako niezawodny środek na żółtaczkę, astmę, kaszel, wzdęcia, dolegliwości menstruacyjne i trawienie, bóle głowy, robaki i trudno gojące się rany. Ze względu na intensywny zapach stosowano go również przeciw dżumie. Dowiedzione dziś uspokajające działanie kozłka lekarskiego przez długi czas uznawane było za odkrycie XVIII wieku, jednak już w średniowieczu kozłek znany był jako zioło działające uspokajająco.

Najważniejszym, wykorzystywanym w ziołolecznictwie składnikiem korzenia kozłka lekarskiego jest olejek eteryczny, w skład którego wchodzą półtoraterpeny. Ponadto korzenie kozłka lekarskiego lekarskiego zawierają stosunkowo wysokie stężenie kwasu walerianowego, który dzięki swoim pochodnym działa rozkurczowo i uspokajająco.

Nauka potwierdza skuteczność działania kozłka lekarskiego w stanach niepokoju i uwarunkowanych nerwowo zaburzeniach zasypiania. Badania wykazały, że zażywanie ziela kozłka skraca czas zasypiania, redukuje nocne wybudzanie, a jakość snu ulega ogólnej poprawie.

 

Herbatka z kozłka lekarskiego na uspokojenie

2 łyżki rozdrobnionego korzenia kozłka zalać 1 filiżanką zimnej wody, pozostawić na co najmniej12 godzin, odcedzić i lekko podgrzać. W przypadku przewlekłych zaburzeń snu, aby uzyskać zauważalny efekt, należy wypijać kilka filiżanek herbaty w ciągu dnia. Usypiające działanie kozłka nie wpływa na naszą aktywnośc w ciągu dnia.

 

Źródło: Saum Kilian, Klasztorna apteka zioła o. Kiliana, wyd. Salwator, Kraków 2008.

Sieci społecznościowe

Tagi