Najlepsze jeszcze przed nami

Gdybym żył w roku 1007 i gdyby mnie zapytano, jakich pozytywnych  zdarzeń mogą doświadczyć moi potomkowie w ciągu najbliższego tysiąclecia, wyobraziłbym sobie wiele wspaniałości. Z pewnością jednak nie wyobraziłbym sobie - ponieważ nie byłbym w stanie tego zrobić - muzyki Mozarta, obrazów Marka Rothko, sonetów Szekspira czy po- wieści Dostojewskiego. Nie dostrzegłbym jednego z najważniejszych powodów do optymizmu - zdolności ludzkiego geniuszu artystycznego do tego, by zachwycać nas bez końca. Dzisiaj nie popełnię tego błędu.

Dlatego powiem wprost: dzisiaj mam nadzieję i spodziewam  się, że najlepsze dopiero przed nami - że w niezbyt odległej przyszłości ludzie stworzą dzieła sztuki wspanialsze od wszystkiego, co dotąd widzieliśmy, dzieła o niewyobrażalnej wartości artystycznej i moralnej. Dodam, że nie będzie to wymagało modyfikacji genetycznych, hybrydyzacji komputerowej, poprawiania ludzkiego mózgu za pomocą najnowszych technologii ani niczego w tym rodzaju - wystarczy, że pozostaniemy tacy, jacy jesteśmy.

 

Nicholas Humphrey

Źródło: Co napawa nas optymizmem, czyli dlaczego jest dobrze a będzie lepiej, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot- Warszawa 2009

Sieci społecznościowe

Tagi