Napój na rany

Proszek z (liści) krwawnika

Wskazania lecznicze:

leczenie pooperacyjne ran i naderwań, zmiażdżenia, jako napój na rany

Skład:

proszek z krwawnika

Zastosowanie:

Kto na skutek urazu (przemoc, wypadek) doznał obrażeń wewnętrznych lub zmiażdżeń, naderwań lub złamań kości, niech pije najpierw proszek z krwawnika rozpuszczony w ciepłej wodzie (1 szczypta na jeden kieliszek do likieru lub jedną filiżankę wody). Gdy nastąpi poprawa, należy zażywać proszek rozpuszczony w ciepłym winie, aż do całkowiteho wyleczenia.

Uwaga: Krwawnik jest lekiem na rany wg Hildegardy (stosowanym wewnętrznie i zewnętrznie). Osobie z obrażeniami wewnętrznymi chce się  dużo pić. Jako napój podawać początkowo tylko wodę z proszkiem z krwawnika, która pomaga w leczeniu. Dzięki temu nawet złamania kości leczą się szybciej. Ponieważ każda (wenętrzna) operacja powoduję ranę, stosując kurację wodą lub winem z krwawnikiem należy spodziewać się szybszego i ładniejszego gojenia ran. Proszek z krwawnika można pozyskiwać z całej rośliny, jednakże proszek z liści (i kwiatów?) jest wygodniejszy w stosowaniu niż proszek przygotowany z łodyg.

U Hildegardy czytamy:

Kto jednak dozna rany we wnętrzu ciała, niechby był bity drągiem czy doznał wewnętrznego naderwania, niech zetrze krwawnik i wypije proszek rozpuszczony w ciepłej wodzie, a gdy już wydobrzeje, niech bierze ten proszek w ciepłym winie, aż do wyzdrowienia.

 

 

Źródło: Gottfried Hertzka, Domowa apteka Św. Hildegardy, Wydawnictwo AA, Kraków 2014 

Sieci społecznościowe

Tagi