Nawyk systematycznego notowania wpływów i wydatków

Wszystko w życiu zaczyna się od zrozumienia. Im więcej rozumiemy, poznajemy, uczymy się, tym łatwiej nam żyć i tym więcej możemy osiągnąć. Z tą tezą wielu ludzi na ogół się zgadza, ale dopiero kiedy przechodzimy do konkretów, okazuje się, jak różnie można rozumieć „rozumienie”.

Czy znasz i rozumiesz strukturę swoich wpływów i wydatków?

Z pewnością stwierdzisz, że TAK. Przecież nikt nie może znać tego lepiej od Ciebie. Jeśli jednak ktoś zapyta, ile wydajesz na opłaty związane z utrzymaniem domu, samochodu, energią i komunikacją, ile na tak zwane własne potrzeby – to czy potrafisz odpowiedzieć, jaka to jest dokładnie kwota? Potrafisz dokładnie określić ile wynoszą Twoje dochody po odjęciu tych wydatków?

Czy odpowiedź na te pytania nie sprawi Ci kłopotu?

Spróbuj skonfrontować to z rzeczywistością. Czy po sprawdzeniu faktycznie poniesionych kosztów trafiłeś w dziesiątkę?

Z praktyki wiadomo, że w większości przypadków zdarzają się rozbieżności wynoszące nawet ok. 20%. Co ciekawe, odpowiadający podają zazwyczaj kwoty zdecydowanie niższe. Dlaczego tak się dzieje?

Może dlatego, że nie próbujemy przyjrzeć się dokładnie strukturze naszych wydatków; może dlatego że nasze paragony i rachunki lądowały w koszu na śmieci. A może nie mamy wykształconego nawyku notowania?

Warto się zastanowić, czy tak naprawdę nie oszukujemy siebie.

Brak zestawień finansowych naszych wpływów i wydatków powoduje, że być może mamy cały czas niedobór gotówki, że nie znamy historii naszych przepływów pieniężnych.

A czy zadowalają nas nasze wpływy? Może warto, jak powiada mój kolega Alex, „wycisnąć trochę soku z cytryny”?

Powinniśmy nie tylko ograniczać się w kosztach, ale i spojrzeć dokładnie na nasze przychody- – sprawdzić, czy możemy je powiększyć. Są różne możliwości zwiększenia dochodów. Obecnie wiele firm daje takie możliwości, wystarczy popytać.

Źródło: Lipiński Marek, Organizowanie i planowanie własnych finansów,wyd. Helion, Gliwice 2009.

Marek Lipiński

Autor

Wiodący w Polsce ekspert w dziedzinie finansów osobistych, doświadczony analityk finansowy i znawca rynków inwestycyjnych. Twórca unikalnego oprogramowania dla zarządzania prywatną zamożnością.

Popularny doradca, który zorganizował ponad 50 konferencji dla klientów indywidualnych na temat finansów osobistych i uznany szkoleniowiec dla branży finansowej, który przeszkolił ponad 1500 specjalistów z zakresu rozwiązań finansowych, doradztwa dla klientów i procesu sprzedaży.
Wykładowca wielu uczelni w Polsce.

Absolwent  Szkoły Głównej Handlowej na Wydziale Ekonomika Produkcji, ze specjalizacją Budownictwo i Inwestycje.

Miłośnik książek z dziedziny filozofii,medycyny i ekonomii. Człowiek, który lubi ludzi.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi