Neandertalczycy przekazali ludziom gen choroby

Nowe badania dowodzą genetycznego pokrewieństwa między Neandertalczykami, a współczesnymi ludźmi. Związek ten może oznaczać zarówno korzyści, np. przystosowanie się do chłodnych temperatur, jak i problemy, takie jak skłonność do cukrzycy typu 2. Neandertalczycy wymarli ponad 30 tys. lat temu, ale ich materiał genetyczny nadal żyje – w nas.

Badania te przeprowadzili naukowcy z Niemiec i USA, między innymi - David Reich, genetyk z Harvard Medical School. Jest on głównym autorem artykułu, który zaskakujące konkluzje badaczy prezentuje w najnowszym numerze „Nature”.

Według naukowców, DNA Neandertalczyka może sprawiać, że jesteśmy bardziej narażeni na chorobę Crohna, marskość wątroby, toczeń i wiele innych przypadłości.

Dalecy kuzyni współczesnych ludzi zostali nazwani Neandertalczykami od miejsca, w którym pierwszy raz odnaleziono ich pozostałości – doliny Neandertal w Niemczech. Później ich szczątki i kamienne narzędzia odkryto jeszcze w wielu innych miejscach między Azją Środkową, a zachodnią Europą. Gatunek ten istniał przez niemal 200 tys. lat, a ze współczesnym człowiekiem był spokrewniony bardzo blisko. Różnice genetyczne między homo sapiens, a homo neanderthalensis wynoszą jedynie 15 procent. To tyle samo, ile wynosi największa różnica znaleziona wśród ludzi.

Oprócz tego, że prawdopodobnie przekazali nam geny różnych chorób, Neandertalczycy obdarzyli nas też innymi cechami. Keratyna to włókniste białko, nadające twardość skórze, paznokciom i włosom. Pomaga to łatwiej znosić niskie temperatury. Jej wytwarzanie przez współczesnych ludzi wiąże się z Neandertalczykami.

David Reich i Svante Paabo (z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej na niemieckim uniwersytecie Maxa Plancka) przestudiowali różnice między genomem Neandertalczyka sprzed 50 tys. lat, a materiałem pochodzącym od 176 mieszkańców z Afryki Subsaharyjskiej i 846 osób niemających afrykańskich korzeni.

Poza znalezieniem wariantów genomu Neandertalczyka, związanych z chorobami układu immunologicznego, naukowcy dokonali też kolejnego zaskakującego odkrycia. W przypadku innych wariantów, wykazano związek z zachowaniami, które mogą być kontrolowane przez DNA – jak np. bezproblemowe rzucanie palenia. Naukowcy uważają, że rezultaty ich pracy to początek serii wyników, które w sposób niezaprzeczalny wykażą związek między Neandertalczykami, a współczesnym człowiekiem.

 

Na podst. Neanderthals gave humans the gene for disease, Yanjun, Natural News

Sieci społecznościowe

Tagi