Nie tylko na pamięć!

Miłorząb ma zastosowanie jako roślina lecznicza i ozdobna. W Polsce można spotkać go w parkach, alejach, ogrodach, ale również uprawia się go w celach leczniczych. Największe uprawy znajdują się głównie we Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Czasem używa się nazwy miłorząb japoński, choć nie występuje naturalnie w Japonii.

Miłorząb zalecany jest osobom z postępującą miażdżycą i chorobą wieńcową. Pomaga likwidować szumy uszne, zawroty głowy, otępienie umysłowe oraz poprawia słuch. Jest nieocenionym lekiem na polepszenie pamięci, koncentracji i sprawności intelektualnej. Szczególnie jest przydatny dla ludzi w podeszłym wieku z zaburzeniami pamięci i orientacji oraz dotkniętych chorobą Alzheimera. Ale ludzie młodzi, aktywni, uczący się mogą również korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam natura.

Preparaty z miłorzębu skutecznie udrażniają i wzmacniają wszystkie ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu lepiej dotleniają mózg i mięsień sercowy. Uaktywniają także krążenie w kończynach, likwidując drętwienie, skurcze i uczucie zimna. Poprzez regulację mikrokrążenia w gałkach ocznych, poprawiają ostrość wzroku i zapobiegają zaćmie.

Substancje lecznicze miłorzębu zapobiegają starzeniu się organizmu, impotencji oraz działają przeciwnowotworowo.

Właściwości miłorzębu są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Na szczególną uwagę zasługują: balsamy do pielęgnacji zmęczonych i obolałych nóg, szampony poprawiające ukrwienie skóry głowy i kremy do twarzy likwidujące "pajęczynki". Na rynku dostępne są także płyny do mycia, żele, toniki.

W produkty zawierające substancje lecznicze z miłorzębu możemy zaopatrywać się w sklepach zielarskich, aptekach, drogeriach.

Aby mieć dostęp do świeżego surowca dobrze jest posadzić swoje drzewo. Będzie bardzo długo lekiem dla nas i naszych wnuków oraz ozdobą naszego ogródka, ponieważ jest to niezniszczalne, nawet przez ogień i mróz, długowieczne drzewo. Szkodniki też nie są w stanie mu zaszkodzić. Lubi tylko dobrze nasłonecznione miejsca. Surowcem leczniczym są liście, które zbiera się jesienią, gdy zaczynają żółknąć.

Nie należy używać zbyt dużych dawek. U niektórych osób mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub bóle głowy. Miłorząb może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (aspiryna, acard), więc należy skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem preparatów z miłorzębu.

 

Źródło: poradnikzielarski.pl

Sieci społecznościowe

Tagi