Niebezpieczeństwa związane z nadmiarem snu

Jak niewystarczająca ilość snu wiąże się z problemami zdrowotnymi, tak też zbyt duża jego ilość niekorzystnie odbija się na zdrowiu, skutkując takimi chorobami jak cukrzyca typu 2 lub otyłość. W badaniu obejmującym dziewięć tysięcy Amerykanów stwierdzono, że osoby śpiące ponad dziewięć godzin są o 50% bardziej narażone na cukrzycę od osób śpiącym siedem godzin. Podwyższone ryzyko cukrzycy rozpoznano również u osób śpiących mniej niż pięć godzin.

Inne badanie wykazało, że osoby śpiące – w okresie sześciu lat – dziewięć i więcej godzin były o 21% bardziej narażone na otyłość w porównaniu z osobami przesypiającymi w nocy między siedem a osiem godzin.

Na podstawie licznych badań stwierdzono, że  wskaźnik śmiertelności wśród osób śpiących w nocy dziewięć i więcej godzin jest wyższy niż w grupie osób śpiących siedem do ośmiu godzin.

Badając kobiety, które przeszły menopauzę, naukowcy ustalili, że te, które śpią dziewięć i więcej godzin są o 70% bardziej narażone na udar niedokrwienny w porównaniu z kobietami śpiącymi średnio siedem godzin. Z kolei kobiety śpiące sześć i mniej godzin podwyższają ryzyko udaru o 14%.

Nie oznacza to jednak, że osoby śpiące dziewięć godzin na dobę umrą w młodym wieku. Najlepszym sposobem na określenie, czy śpisz wystarczająco długo jest postawienie sobie dwóch następujących pytań:

  1. Czy po obudzeniu czujesz się wypoczęty?
  2. Czy w ciągu dnia czujesz się wystarczająco pobudzony?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że zarówno niedobór jak i nadmiar snu stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Sieci społecznościowe

Tagi