Niebezpieczeństwa związane z nadmiarem snu

Jak niewystarczająca ilość snu wiąże się z problemami zdrowotnymi, tak też zbyt duża jego ilość niekorzystnie odbija się na zdrowiu, skutkując takimi chorobami jak cukrzyca typu 2 lub otyłość. W badaniu obejmującym dziewięć tysięcy Amerykanów stwierdzono, że osoby śpiące ponad dziewięć godzin są o 50% bardziej narażone na cukrzycę od osób śpiącym siedem godzin. Podwyższone ryzyko cukrzycy rozpoznano również u osób śpiących mniej niż pięć godzin.

Inne badanie wykazało, że osoby śpiące – w okresie sześciu lat – dziewięć i więcej godzin były o 21% bardziej narażone na otyłość w porównaniu z osobami przesypiającymi w nocy między siedem a osiem godzin.

Na podstawie licznych badań stwierdzono, że  wskaźnik śmiertelności wśród osób śpiących w nocy dziewięć i więcej godzin jest wyższy niż w grupie osób śpiących siedem do ośmiu godzin.

Badając kobiety, które przeszły menopauzę, naukowcy ustalili, że te, które śpią dziewięć i więcej godzin są o 70% bardziej narażone na udar niedokrwienny w porównaniu z kobietami śpiącymi średnio siedem godzin. Z kolei kobiety śpiące sześć i mniej godzin podwyższają ryzyko udaru o 14%.

Nie oznacza to jednak, że osoby śpiące dziewięć godzin na dobę umrą w młodym wieku. Najlepszym sposobem na określenie, czy śpisz wystarczająco długo jest postawienie sobie dwóch następujących pytań:

  1. Czy po obudzeniu czujesz się wypoczęty?
  2. Czy w ciągu dnia czujesz się wystarczająco pobudzony?

Przede wszystkim należy zrozumieć, że zarówno niedobór jak i nadmiar snu stanowią zagrożenie dla zdrowia.

John Mark Linden

Autor

Pasjonata filozofii, ekonomii, neurofinansów, neurobiologii, neuroregulacji, psychoedukacji, totalnej biologii oraz psychoterapii.

Inspirujący doradca, nauczyciel,  oferuje swoim czytelnikom alternatywną, przywracającą człowiekowi siłę wewnętrzną. 

Przedkłada język przełomowych odkryć naukowych na łatwe do zastosowania porady i podaje konkretne odpowiedzi na pytania.

Prezentuje nowy sposób myślenia o człowieku i świecie. Jego ogromna dociekliwość i niezłomność w odkrywaniu prawdy tworzy niezwykłą charyzmę urzekającą każdego.

"Najpierw analiza przyczyn, potem synteza -  pozbieranie wszystkiego razem i ustawienie równowagi - wszystkiego w sobie".

 

 

 

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi