Odkrycie, które może pomóc oszukać zegar biologiczny

Zegar biologiczny to utrapienie tych, którzy pracują na zmiany i podróżników, zmieniających strefy czasowe. Może się dostosować, dzięki czynnikom zewnętrznym, takim jak światło, ale czas adaptacji jest różny u różnych osób. Naukowcy odkryli jednak mechanizm resetowania zegara biologicznego, który pozwala kontrolować to, jak łatwo się przystosowujemy.

Zegar biologiczny nadaje naszemu organizmowi dobowy rytm. Gdy się rozstroi, np. wskutek nocnej pracy albo podróży, może negatywnie wpływać na nasz metabolizm i powodować zaburzenia snu.

Dr David Bechtold przewodził zespołowi badaczy z Uniwersytetu Manchesterskiego, który współpracował z Pfizerem przy serii eksperymentów na myszach. Celem było zbadanie właściwości enzymu kinazy kazeinowej 1epsilon (CK1epsilon), który jest elementem zegara biologicznego.

„Serce zegara stanowi złożony zespół molekuł, których interakcje zapewniają silne i precyzyjne wyczucie czasu w cyklach 24-godzinnych” - tłumaczy Bechtold. „Co ważne, nasze zegary synchronizują się z otoczeniem przez reakcje na sygnały dotyczące światła i ciemności”.

Naukowcy odkryli, że myszy z niedoborem CK1epsilon o wiele szybciej dostosowują się do nowego rytmu światła i ciemności. Następnie zespół wykazał, że podawanie normalnym myszom środków hamujących działanie CK1epsilon przyspiesza proces adaptacji. Uwaga: szybsze przystosowanie się ograniczało metaboliczne zaburzenia związane ze zmianą czasu.

„W miarę, jak będą postępować prace kliniczne, możemy być w stanie zwiększyć zdolność zegara biologicznego do radzenia sobie z pracą na zmiany i, co ważne, zrozumieć, jak jego niedostateczna adaptacja przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak cukrzyca czy chroniczne zapalenia” - mówi Bechtold.

 

Na podst. Discovery of body clock reset mechanism could help shift workers and jetsetters, Darren Quick, gizmag

 

 

 

Sieci społecznościowe

Tagi