Olejek herbaciany remedium na... wszystko!

Dzięki swym właściwościom olejek drzewa herbacianego stosowany jest:

  • do zapobiegania, zwalczania chorób i łagodzenia ich symptomów, a  przede wszystkim chorób skóry (np. grzyb stóp) i infekcji (np. przeziębienia), jako środek dezynfekujący, środek wzmacniający system odpornościowy, a także w terapii aromatycznej. W zależności od sytuacji olejek stosowany w formie czystej (lokalnie) lub rozcieńczonej: kąpiele, masaże, smarowanie, wcieranie, nacieranie,obmywanie,przemywanie,płukanie, okłady, kompresy, inhalacje, parówki (Keller 1997,Boehres i Pütz 1998, Dirkers 1998, Kluge1998,  Schaenzler 1998).
  • jako środek domowy: np. przy odciskach czyli nagniotkach, ukąszeniach owadów czy kleszczy, bólach mięśni,oparzeniach – także słonecznych, ranach. W zależności od sytuacji w formie czystej (lokalnie) lub rozcieńczonej: kąpiele, masaże,smarowanie, wcieranie,nacieranie, obmywanie, przemywanie, płukanie,okłady, kompresy (Keller 1997, Dirkers 1998, Kluge 1998, Schaenzler 1998).
  • do pielęgnacji ciała: skóry (także rąk i nóg), włosów, paznokci,zębów i jamy ustnej, a także do pielęgnacji okolicy intymnej. W zależności od sytuacji w formie czystej (lokalnie) lub rozcieńczonej (olejek drzewa herbacianego jako dodatek do kosmetyków):kąpiele, masaże, smarowanie,obmywanie, płukanie itd.
  • w podróży: przede wszystkim do utrzymania higieny np. urządzeń sanitarnych w hotelach, a także jako środek dezynfekcyjny podróżnej apteczki pierwszej pomocy (Dirkers 1998).
  • w gospodarstwie domowym: np. do odświeżania i dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach, do utrzymania higieny pomieszczeń i higieny odzieży – olejek stosowany do lamp aromatycznych, jako dodatek (parę kropli) do środków i płynów czyszczących, proszków i płynów do prania – (Keller 1997, Dirkers 1998, Kluge 1998, Schaenzler 1998).
  • do walki z pasożytami i robactwem, a także jako środek odstraszający kłujące owady (muchy, komary) i łagodzący skutki ich ukąszeń. W zależności od sytuacji w formie czystej (lokalnie) lub rozcieńczonej: smarowanie, skrapianie, mycie z dodatkiem paru kropli olejku (Keller 1997, Boehres i Pütz 1998, Dirkers 1998, Kluge 1998, Schaenzler 1998).
  • do pielęgnacji zwierząt domowych: np. do utrzymania higieny skóry i sierści, do walki z pasożytami i obrony przed ukłuciami owadów,do opatrywania ran. W zależności od sytuacji olejek stosować w formie czystej (lokalnie) lub rozcieńczonej: smarowanie, wycieranie, mycie z dodatkiem kilku kropli olejku, opryskiwanie wodą z dodatkiem kilku kropli olejku (Keller 1997, Boehres i Pütz 1998, Dirkers 1998, Kluge 1998, Schaenzler 1998).
  • do pielęgnacji roślin: np. jako środek ochrony roślin – opryskiwanie wodą z dodatkiem kilku kropli olejku (Dirkers 1998).

Źródło: Janik-Ramus Elżbieta, Olejek drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie, wyd. „Ramix”, Kraków 2009.

Sieci społecznościowe

Tagi