„Oni” nie chcą, abyś wiedział, że jesteś frajerem

Oszust Kevin Trudeau trafił na dziesięć lat do więzienia, ale konsumenci wiele z tego nie wynoszą.

Konsumenci i inwestorzy wciąż dają się nabierać na najstarsze sztuczki, a uwięzienie jednego oszusta nie chroni ludzi przed kolejnymi łajdakami.

Jeśli nie znasz Kevina Trudeau, zapewne dobrze sypiasz. Ci, którzy cierpią na bezsenność, nocne marki i osoby wstające przed świtem, włączywszy nocą telewizor, byli bombardowani jego reklamami, obietnicami dostępu do „sekretów”, których jacyś „oni” nie chcą nam wyjawić.

Zaczął od wykorzystywania lęku ludzi o własne zdrowie: „Kuracja odchudzająca: „oni” nie chcą, żebyś o niej wiedział”, i „Naturalne leki: „oni” nie chcą, żebyś o nich wiedział”. Gdy Federalna Komisja Handlu zaczęła go ścigać za fałszywe twierdzenia, dotyczące tych obszarów, zaczął uderzać w strunę finansową: „Lekarstwo na długi: „oni” nie chcą, żebyś o nim wiedział”.

Trudeau został skazany na 10 lat więzienia za oszukanie konsumentów w swoim bestsellerze dotyczącym odchudzania. Ten 50-letni telewizyjny sprzedawca siedzi w pudle od listopada, gdy został skazany za obrazę sądu, który zakazał mu w 2004 r. rozpowszechniania mijających się z prawdą reklam swojej książki. 

Ignorował ten zakaz średnio 10 razy dziennie.

Sędzia okręgowy, Ronald Guzman, powiedział przed ogłoszeniem wyroku, że Trudeau przez dziesiątki lat próbował oszukać inne osoby na temat swych osobistych dochodów.

Za kolportowanie książki o zrzucaniu wagi, która sprzedała się w 850 tys. egzemplarzy i przyniosła 40 mln dol. dochodu, Trudeau, w procesie cywilnym, wytoczonym przez Federalną Komisję Handlu, został skazany na zapłacenie 37 mln dol. Nie zapłacił, twierdząc, że jest bankrutem.

Jego prawnicy utrzymywali, że ich klient powinien być obciążony za sprzedaż książki 67 osobom, które zwróciły się do urzędu ochrony konsumentów i każda poniosła stratę mniejszą, niż 30 dol. – tyle kosztowała książka.

Ale były też inne, poważne koszty, poniesione przez ofiary oszusta. Jeśli ktoś korzystał z magicznych recept Trudeau na rozwiązanie problemu swego zadłużenia, zwlekał miesiącami z właściwym rozwiązaniem, a w tym czasie - dług narastał.

Przypadek tego hochsztaplera ilustruje starą prawdę: jeżeli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to zwykle tak właśnie jest. Warto zapamiętać następujące zasady:

1. Nie ma tajemnic. To znaczy - ludzie, przedsiębiorstwa i rządy mają tajemnice, ale w takich branżach, jak opieka zdrowotna lub finanse osobiste, ważne informacje są dostępne.

2. Szybkie rozwiązania to plasterek na ranę, a nie lekarstwo. Rozpoznanie kłopotów finansowych i wydobycie się z nich zwykle zajmują dużo czasu. Przez jedną noc nie można zgromadzić oszczędności emerytalnych lub wyjść z nadmiernego zadłużenia na kartach kredytowych. Szybkie rozwiązania i pomysły na łatwe wzbogacenie się są zbyt piękne, aby były prawdziwe.

3. Przestań się nadmiernie martwić o „nich”. 

Trudeau sukces swych książek opierał na wierze ludzi w tajemniczych, potężnych „onych”, którzy nie chcą, byś się dowiedział prawdy. Teorie spiskowe świetnie się nadają do powieści, lecz są złą strategią przy zarządzaniu pieniędzmi. To twoje działania, a nie „ich” decydują o tym, kto cię wykorzysta. Nie martw się o „nich”, ale o siebie.

 

Na podst. ‘They’ don’t want you to know you’re a sucker, Chuck Jaffe, Market Watch

Sieci społecznościowe

Tagi