Orkisz leczniczy w kuchni wg. św. Hildegardy z Bingen

Dawno temu pewien młynarz na targu powiedział mi, że prawdziwego orkiszu już nie ma. Otóż jest, ale – podobnie jak pszenica płaskurka czy kamut – wysiewa się go i miele w pewnych enklawach, żeby nie został zanieczyszczony przez masowo rozpowszechnioną pszenicę karłowatą – bezwartościową a nawet szkodliwą. To, co dziś proponuje wiele firm pod nazwą orkiszu jest mniej lub bardziej bliskie prawdy. Nie chcę przez to powiedzieć, że inny niż leczniczy orkisz jest zły, bo to nieprawda. Żywienie to proces i najmniejszy nawet krok w kierunku zdrowia jest cenny, czy będzie to zamiana chemii na jedzenie, pszenicy na orkisz czy wreszcie zakup orkiszu leczniczego.

Dla mnie - fascynatki prastarej kuchni – największą frajdą jest i będzie stykanie się ze zbożem takim, jakie ono było dawniej. Prowadzenie razowego chleba na orkiszowym zakwasie, czy podawanie dzieciom prawdziwie orkiszowych naleśników, to dla mnie ogromna przyjemność. Pracowałam na produktach Sunvity i z serca polecam orkiszowe mąki, ziarno oraz kasze: grubą, grysik i orkiszowe płatki. Co do kasz to uczciwie przyznaję, że mam słowiańską duszę - prym wiodą u mnie gryczana i jaglana, okazyjnie wspomagane komosą, z mąk nie wyrzeknę się żyta (ach ta wschodnia natura) i owsa, ale najsmaczniejsze szarlotki i naleśniki jakie kiedykolwiek jadłam to te wypiekane z najlepszej jakości orkiszu. Nadchodzą Święta, może warto przy tej okazji zaopatrzyć się w dobrą mąkę? Zachęcam (oczywiście tych, co mogą). W kuchni chodzi nie tyle o rezygnowanie, co o ograniczenie glutenu (a właściwie o urozmaicanie go mąkami i kaszami bezglutenowymi), nade wszystko chodzi jednak o możliwie najlepszą jego jakość. Gluten nie jest aż takim potworem, jakim go opisują.

Dla tradycjonalistów też mam dobrą wiadomość – bogaty wybór mąk orkiszowych od tortowej poprzez chlebową aż do pełnoziarnistej, sprawia, że wymiana przemysłowej pszenicy w domowej kuchni odbywa się praktycznie niezauważalnie, a dla zdrowia jest to zmiana naprawdę znacząca.

 

http://www.hildegarda.edu.pl/orkisz-ziarno-maki-kasze/

Sieci społecznościowe

Tagi