Co ma wspólnego osteoporoza z żywokostem?

Osteoporoza stanowi jeden z problemów pojawiających się w okresie menopauzy. Jest podyktowana niedoborem estrogenów. Na jej pojawienie się i przebieg ma wpływ również styl życia i sposób odżywiania. Jest przypadłością głównie kobiet, choć wzrasta też liczba mężczyzn zapadających na tą chorobę.

Efektem osteoporozy jest zwiększona podatność na złamania kości. Choroba ta wpływa na szybsze zużywanie stawów i występowanie bólu. Mniejsza mobilność osób chorych może być też powodem zmniejszonego uczestnictwa w życiu towarzyskim, społecznym. To może być również powodem większej podatności na stany depresyjne.

Osteoporoza przyspiesza proces starzenia.

Zanim pojawi się osteoporoza warto podjąć działania profilaktyczne. Lepiej zapobiegać niż leczyć chorobę. Głównym środkiem zaradczym jest regularny i harmonijny ruch. Dobrym sposobem są wszelkie ćwiczenia kondycyjne, które nie powodują nadmiernego obciążenia kości. Ważnym elementem jest również poddawanie się promieniom słoneczny. Warto pamiętać, że przebywanie w otwartej przestrzeni i w cieniu pozwala również na docieranie promieni słonecznych do skóry. Warto być ostrożnym, żeby nie przesadzić z czasem przebywania na Słońcu.

Okłady borowinowe mogą poprawić ukrwienie skóry.

Warto dokonać ultradźwiękowego pomiaru tkanki łącznej i kostnej w kierunku osteoporozy. Osłabienie tkanki łącznej można rozpoznać we wczesnym stadium i dzięki odpowiednio dobranej terapii doprowadzić do poprawienia jej stanu.

Jedna z metod terapii wg św. Hildegardy.

Poniższe przepisy można zastosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą!

Kuracja żywokostem.

Sposób przyrządzenia:

Rozmieszać w misce 2-4 łyżki suszonego i sproszkowanego korzenia żywokostu z niewielką ilością wody, tak aby powstała papka.

Stosowanie:

Wykonywać okłady z ciepłej papki z żywokostu. W tym celu umieścić ją na bandażu, następnie położyć na kurowanym miejscu.

Żywokost skutecznie wspomaga kości i stawy, sprawdza się w profilaktyce osteoporozy i przy złamaniach. Stanowi ważny środek leczący rany.

Źródło: Św. Hildegarda z Bingen Medycyna dla kobiet. Autor: dr med. Claus Schulte-Uebbing

Sieci społecznościowe

Tagi