Oszczędzanie, a inwestowanie: kompromis

Z jednej strony słyszymy, że powinniśmy inwestować w siebie, w nasz własny kapitał ludzki. Lecz z drugiej, że należy odkładać pieniądze, aby zrównoważyć przyszłe rynkowe (i życiowe) ryzyka. Moim zdaniem, między jednym a drugim podejściem nie ma żadnej sprzeczności.

Jeśli o naszym całkowitym portfelu myślimy jako o kombinacji kapitału ludzkiego i finansowego, to w poszczególnych okresach powinniśmy różnie inwestować. Na początku kariery zawodowej inwestowanie w samego siebie ma wielki sens, gdyż przez resztę życia może nam się to z nawiązką zwrócić. Najprostszym przykładem jest zdobycie formalnego wykształcenia, lecz dotyczy to też kariery. Paul Graham zwraca np. uwagę na znaczenie „po prostu uczenia się”, nieważne, jak i kiedy.

Ale w pewnym momencie wszyscy powinniśmy odłożyć jakieś oszczędności. W życiu dzieje się sporo rzeczy, które mogą wymagać pieniędzy dostępnych tu i teraz. Nie chodzi zatem jedynie o emeryturę. Ważne jest, aby żyć za mniej, niż się zarabia – wtedy można odkładać i mieć „poduszkę bezpieczeństwa”. Jak pisze Bob Seawright na stronie ThinkAdvisor:

„Rzeczy rzadko przybierają spodziewany obrót. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed wszystkim. Przypadki chodzą po ludziach. Zachowujcie się odpowiednio. Zostaliście ostrzeżeni”.

I moje dwie rady:

* Oszczędności to najlepsza inwestycja. Koncentracja na ograniczeniu wydatków sprawia, że osiąganie wysokich, lecz niepewnych zwrotów z inwestycji przestaje być aż tak istotne. Tak zwana gospodarka współdzielenia ułatwia nabycie doświadczenia bez ponoszenia kosztów posiadania.

* Dla wielu najlepszą inwestycją może być nie ta na rynkach finansowych, ale w te rzeczy w życiu, których nie da się zmierzyć i policzyć.

Nie należy swym życiem zarządzać tak, jak zarządza się korporacją. Zbyt wiele jest czynników, których nie można (i nie wolno) sprowadzić do liczb. Większa świadomość tego, że w mniejszych i większych sprawach trzeba nieraz pójść na kompromis, może nam pomóc nawigować w finansowym życiu bardziej celowo i bliżej naszych autentycznych potrzeb.

 

Na podst. Saving vs. investing: the trade-off, abnormalreturns

Sieci społecznościowe

Tagi