Perz korzystnie wpływa na skórę

Perz właściwy to bylina należąca do rodziny Traw (Gramineae), występująca jako uciążliwy i trudny do wytępienia chwast pól uprawnych, łąk i ogrodów w całej północnej części kuli ziemskiej. Perz wydaje źdźbła osiągające na dobrej glebie 1,5 m wysokości, zakończone krótkim kłosem, o 4-5 odstających kioskach kwiatowych. Kwitnie od czerwca do września. Pod ziemią wytwarza bardzo długie kłącza w postaci walcowatych rozłogów, barwy białokremowej, żywotne, dające odrosty nawet z drobnych odcinków pozostawionych w glebie. W Polsce bardzo pospolity na całym niżu i w górach do granicy pól uprawnych.

Do celów leczniczych zbiera się kłącza wiosną lub jesienią w czasie uprawy roli przy bronowaniu lub sprężynowaniu pól, czyści z łuskowatych pochew liściowych i korzeni, myje i suszy w warunkach naturalnych lub w suszarni ogrzewanej w temp. do 40°C. Następnie tnie się na sieczkarniach i otrzymuje jako surowiec leczniczy kłącze perzu.

Zawarte w surowcu mannitol, kwas glikolowy i inne związki łagodnie wzmagają przesączanie kłębkowe i zwiększają w ten sposób ilość wydalanego moczu, a w nim szkodliwych produktów przemiany materii. Kwasy glikolowy i glicerowy przyspieszają jednocześnie procesy utleniania różnych związków w tkankach, co prowadzi do obniżenia zawartości szkodliwych metabolitów w organizmie (działanie „czyszczące krew”).

Zawarta w surowcu rozpuszczalna krzemionka wywiera korzystne działanie ochronne na skórę, błony śluzowe, tkankę łączną, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne, nadając im odpowiednią elastyczność i odporność. Reguluje przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych i hamuje odkładanie się w nich cholesterolu. Współdziała z krzemionką inozytol, który obniża nieco poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi i przeciwdziała stłuszczeniu wątroby.

Kłącze perzu ma łagodne działanie przeczyszczające i reguluje częstotliwość wypróżnień.

Ma także działanie antybiotyczne, przeciwgorączkowe i żółciopędne.

Przetwory z perzu stosowane w dawkach leczniczych, a nawet nieco większych, nie wywierają działania szkodliwego na organizm.

Przetwory z kłącza perzu stosuje się jako leki moczopędne w nieżycie nerek i związanym z tym skąpym wydalaniu moczu, w obrzękach, kamicy moczowej i nadciśnieniu.

Zaleca się również w niewydolności wątroby i zmniejszonym wydalaniu żółci, skłonności do kamicy żółciowej oraz różnych schorzeniach związanych z nieprawidłową przemianą materii,jak trądzik pospolity.

Przetwory z perzu stosuje się ponadto w skłonności do zaparć i otyłości, przeważnie jednak w połączeniu z innymi surowcami o podobnym lub wspomagającym działaniu.

Odwar z perzu: 1-1i 1/2 łyżki kłączy zalać 2 szklankami wody letniej. Ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/2- 2/3 szklanki 2-4 razy dziennie jako lek poprawiający przemianę materii oraz łagodnie moczopędny, obniżający ciśnienie krwi i przeciwgorączkowy.

Zioła odtruwające: zmieszać po 50 g kłączy perzu, ziela rdestu ptasiego i ziela szanty oraz po 25 g ziela fiołka trójbarwnego, korzenia łopianu, korzenia wilżyny i kwiatów kasztanowca. Zalać 2 łyżki ziół 2i1/2 szklankami wody ciepłej i odstawić na 30 min do napęcznienia. Następnie ogrzać do zagotowania i odstawić na 10 min, po czym przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami, jako środek odtruwający, moczopędny, przeciwzapalny i przeciwkrwotoczny.

Stosuje się w marskości wątroby, niewydolności nerek, dolegliwościach skórnych, otyłości, gośćcu i dnie.

 

Źródło: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1987.

 

Sieci społecznościowe

Tagi