Pięć ziół na menopauzę

Oto 5 najskuteczniejszych ziół:

1. Pluskwica groniasta

Od wieków korzystano z niej, by łagodzić objawy menopauzy (szczególnie uderzenia gorąca). Nauka potwierdza jej działanie, choć dokładny jego mechanizm nie jest jasny. Niektórzy badacze uważają, że roślina ta wpływa na estrogeny jako modulator, inni wskazują na jej związki z układem dopaminergicznym.

2. Dziki pochrzyn włochaty

Inaczej Dioscorea villona. Nie należy go mylić z innym gatunkiem pochrzynu, czyli słodkimi ziemniakami. Jest bogaty w diosgeninę, aktywny fitoestrogen, zawierający substancję podobną do DHEA, prekursora ludzkich hormonów płciowych.

To tradycyjne indiańskie ziele z długą historią zwalczania problemów hormonalnych (nalewki, ekstrakty, głównie z korzeni). Wiele kobiet sięga po krem z tego pochrzynu, ale nie ma jednoznacznych dowodów, że takie miejscowe stosowanie daje zauważalne korzyści.

3. Tarczyca bocznokwiatowa

Inaczej Scutellaria lateriflora - jedno z najlepszych ziół na wahania nastroju i depresję.

4. Żeń-szeń

Żeń-szeń może być w okresie menopauzy najlepszym ziołem do tzw. ogólnego przeznaczenia. Jego główne zalety to wspomaganie witalności i łagodzenie stresu. Kobiety wchodzące w okres menopauzy często czują się źle fizycznie, wskutek takich objawów, jak uderzenia gorąca (które często przerywają sen) czy utrata energii. Żeń-szeń wspiera, m.in., zdrowy cykl snu, pomagając się zrelaksować.

5. Koniczyna łąkowa

Inaczej Trifolium pratense. To powszechnie spotykana odmiana koniczyny z czerwonawymi kwiatami. Ma kilka zastosowań, ale wiele kobiet w okresie menopauzy chwali jej zdolność łagodzenia uderzeń gorąca. Kwiaty zawierają izoflawony, które naśladują estrogen w organizmie. Możliwe, że właśnie to pomaga, jednak dowody w tej sprawie są niejednoznaczne.

 

 

 

Na podst. 5 Herbs for Menopause, Health Wire

 

Sieci społecznościowe

Tagi