PIERWIOSNEK LEKARSKI prof. Elżbieta Pisulewska

Pierwiosnek lekarski, syn. Pierwiosnek wiosenny, kluczyki (Primula officinalis) to bylina z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Występuje w Europie i środkowej Azji. W Polsce spotykana na niżu oraz w uprawie w ogrodach przydomowych. Roślina objęta ochroną gatunkową. Wykształca łodygę o wysokości do 40 cm, jajowate liści odziomkowe zebrane w różyczkę, pomarszczoną blaszkę liściową, kwiaty zwisłe, złocistożółte zebrane w baldachy. Owocem jest torebka. Surowcem jest korzeń zbierany jesienią i kwiat. Korzeń zawiera do 10% saponin triterpenowych, olejek, garbniki i cukry. Wyciągi z korzenia działają wykrztuśnie i stosowane są przy zapaleniu oskrzeli.

 

Elżbieta Pisulewska, Tajemnice ziół zastosowanie w żywności, żywieniu, dietetyce i kosmetologii, Krakowska Wyższa Szkoła Promocji i Zdrowia, Kraków 2016, str. 49

 

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska

Autor

prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – pracuje na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania dotyczące technologii uprawy roślin zbożowych, strączkowych, oleistych i zielarskich oraz jakości uzyskanych plonów. Badania nad roślinami zielarskimi dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Agronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Wszystkie artykuły autora

Sieci społecznościowe

Tagi