Podstawowe błędy, których należy unikać, inwestując w emeryturę

Nie nauczysz starego psa nowych sztuczek, ale możesz tak wytrenować swój mózg, by właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi. To jest szczególnie ważne w przypadku emerytów.

„Emeryci nie unikną wszystkich błędów behawioralnych, ale mogą ograniczyć ich skutki” – uważają prof. Kent Baker z Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie i Victor Ricciardi z Goucher College w Baltimore. Wkrótce ukaże się ich książka na temat zachowań inwestorów, opisująca wiele skrzywień poznawczych i problemów emocjonalnych, które wpływają na proces podejmowania decyzji. Kent i Baker podkreślają, że emeryci „muszą zrozumieć własne błędy psychologiczne i emocje, a także stawić opór złym skłonnościom. Z pomocą doradcy finansowego powinni opracować strategię inwestycyjną i stosować ją w zdyscyplinowany sposób. Trzeba ocenić swój poziom tolerancji ryzyka, ustalić odpowiednią strategię alokacji aktywów i rebalansować portfel co najmniej raz w roku”. 

Oto najważniejsze rzeczy, które muszą wiedzieć emeryci i oszczędzający na emeryturę: 

Zbytnia pewność siebie, a status quo

Niektórzy inwestorzy wykazują zbytnią pewność siebie, która prowadzi do nadmiaru transakcji w ich portfelach inwestycyjnych. Inni ulegają inercji. Najlepsze byłoby wypośrodkowane podejście między nadmierną aktywnością, a jej brakiem. 

Zaufanie i kontrola

W relacjach z doradcami finansowymi trzeba zachować równowagę między zaufaniem, a kontrolą. „Emeryci, którzy mają zbyt wiele zaufania do ekspertów finansowych i nie kontrolują ich poczynań, mogą tego pożałować. Skandal z Bernie Madoffem jest tego przykładem” – przypominają Baker i Ricciardi. Jednak ci, którzy w ogóle nie ufają doradcom i kontrolują każdy ich krok, też popełniają błąd, bo trudno im skorzystać z jakiejkolwiek porady. 

Stan ciągłego niepokoju

Emeryci, którzy nadmiernie ryzykują z powodu braku dywersyfikacji swych portfeli, często są silnie zaniepokojeni. Jeżeli ktoś nie może spać z powodu lęku o swoje inwestycje, powinien rozważyć zrównoważenie portfela i zakup bardziej konserwatywnych aktywów.

Nieopanowanie

Ludziom często brak samokontroli. Wolą wydawać pieniądze dziś, niż oszczędzać na przyszłość. „Aby to przezwyciężyć, należy przeformułować problem. Pomyśl o rencie, jak o środkach na miłe spędzanie czasu na emeryturze: na grze w golfa lub na wczasach” - radzą Baker i Ricciardi. 

Wiek i biegłość finansowa

Biegłość w finansach i zdolności poznawcze często zaczynają powoli słabnąć po 60-tce. Dzięki planowaniu finansowemu, emeryci mogą radzić sobie z procesem starzenia się, by w późniejszych latach życia chronić swoje inwestycje i unikać oszustów. Dowody wskazują, że starsi ludzie popełniają więcej błędów finansowych, niż dorośli w średnim wieku. 

Oto podsumowanie rad Bakera i Ricciardiego: 

1. Nie ignoruj ​​negatywnych skutków inflacji, jej wpływu na aktywa o stałym dochodzie. Gdy inflacja idzie w górę, rośnie też wymagana stopa zwrotu z obligacji, powodując spadek ich cen. 

2. Nie reaguj emocjonalnie na wiadomości w mediach czy krótkoterminowe trendy na giełdzie. 

3. Nie goń za wynikami z przeszłości. Fundusze inwestycyjne przyciągają inwestorów, chwaląc się tym, co wcześniej osiągnęły. Ale sugerowanie się tym rzadko sprawdza się w przyszłości. Emeryci powinni unikać podążania za modą lub za tłumem. 

4 . Nie ignoruj wpływu swojej osobowości, nastroju i błędów poznawczych na kształt inwestycji i decyzje handlowe. 

5. Zdywersyfikuj portfel. Trzymanie wszystkich jaj w jednym koszyku to nienajlepszy sposób inwestowania.

 

Na podst. Critical retirement investing mistakes to avoid, Robert Powell, Market Watch

 

Sieci społecznościowe

Tagi